Papież: nienawiść wobec Żydów i judaizmu to grzech przeciwko Bogu

Źródło:
PAP

Papież Franciszek potępił antysemityzm i stwierdził, że wszelkie przejawy nienawiści wobec Żydów są "grzechem przeciwko Bogu". W liście do "braci i sióstr Żydów w Izraelu" wyraził ból z powodu trwającej na Bliskim Wschodzie wojny i zapewnił, że "modli się o to, aby pragnienie pokoju przeważyło we wszystkich". "Mamy jeszcze wiele razem do zrobienia, aby zagwarantować to, by świat, jaki zostawimy tym, którzy nadejdą po nas, był lepszy" - dodał.

Watykan opublikował w sobotę papieski List do "braci i sióstr Żydów w Izraelu". "Droga, na którą Kościół wkroczył z wami, starożytnym ludem Przymierza, odrzuca wszelkie formy antyjudaizmu i antysemityzmu, potępiając jednoznacznie przejawy nienawiści wobec Żydów i judaizmu jako grzech przeciwko Bogu - napisał Franciszek. Wyraził nadzieję na ściślejszą współpracę w celu wykorzenienia tych zjawisk.

Papież: modlę się o to, aby pragnienie pokoju przeważyło we wszystkich

List został wysłany do teolog Karmy Ben Johanan, jednej z promotorek apelu do papieża, podpisanego przez około 400 rabinów i uczonych o umocnienie przyjaźni żydowsko-chrześcijańskiej po ataku Hamasu na Izrael 7 października zeszłego roku.

Franciszek zapewnił: "Moje serce jest blisko was, Ziemi Świętej, wszystkich narodów, które ją zamieszkują, Izraelczyków i Palestyńczyków. I modlę się o to, aby pragnienie pokoju przeważyło we wszystkich. Chcę, abyście wiedzieli, że jesteście blisko mojego serca i serca Kościoła".

Wyraził ból z powodu trwającej wojny na Bliskim Wschodzie. Stwierdził, że wywołała ona "w światowej opinii publicznej nastroje podziału, które niekiedy przyjmują formy antysemityzmu i antyjudaizmu".

Jak dodał, "mogę tylko powtórzyć, że relacja, która łączy nas z wami jest szczególna i wyjątkowa, nie przesłaniając oczywiście relacji, jaką Kościół ma z innymi".

"Obejmuję każdego z was, w szczególności tych, których trawi udręka, ból, strach, nawet gniew" - napisał również Ojciec Święty. "Razem z wami opłakujemy zmarłych, rannych, dotkniętych traumą, błagając Boga Ojca o interwencję i położenie kresu wojnie oraz nienawiści - podkreślił.

Ocenił też, że "mamy jeszcze wiele razem do zrobienia, aby zagwarantować to, by świat, jaki zostawimy tym, którzy nadejdą po nas, był lepszy".

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP