Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Armia Izraela odnalazła w Strefie Gazy trzy ciała izraelskich zakładników - poinformował w piątek rzecznik armii Daniel Hagari.

Wśród zabitych jest 22-letnia Szani Louk, która miała obywatelstwo izraelskie i niemieckie. Pozostałe dwie osoby to 28-letnia Amit Buskila i 56-letni Icchak Gelerenter.

Siły Obronne Izraela poinformowały, że ciała odnaleziono podczas nocnej operacji. Jak dodano, IDF działał w oparciu o informacje zebrane podczas "przesłuchań terrorystów".

Cała trójka była 7 października ubiegłego roku na festiwalu muzycznym Supernova niedaleko kibucu Re'im, skąd po ataku Hamasu na Izrael uciekli w okolice Mefalsim. Tam, według Hagariego, zostali zabici przez palestyńskich terrorystów, a ich ciała zostały przewiezione do Strefy Gazy.

Podczas festiwalu zginęło ponad 360 osób. Los około 125 zakładników pozostaje nieznanych, pozostali zostali uwolnieni lub odbici. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

"Mamy złamane serca"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że wiadomość o znalezieniu ciał trojga Izraelczyków jest niezwykle bolesna. - Odzyskamy wszystkich naszych zakładników, zarówno żywych, jak i zmarłych - oświadczył.

"Pochylamy głowy w głębokim smutku, mamy złamane serca" - oświadczyła grupa, zrzeszająca krewnych zakładników porwanych przez Hamas. W oświadczeniu dodano, że Louk, Buskila i Gelerenter zostali zabici przez "terrorystów z Hamasu". "Cześć ich pamięci" - dodano.

Jak przypomina BBC, na mocy porozumienia zawartego w listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników w zamian za tygodniowe zawieszenie broni i uwolnienie około 240 palestyńskich więźniów, przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Hamas oświadczył, że izraelscy zakładnicy pozostający w rękach ugrupowania zostaną uwolnieni jedynie w ramach "umowy o wymianie" korzystnej dla narodu palestyńskiego. BBC zwraca uwagę, że prowadzone w Kairze rozmowy mające na celu doprowadzenie do zawieszenia broni i uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników utknęły w martwym punkcie.

Autorka/Autor:asty, momo

Źródło: BBC, PAP