"To dobry, ważny, ekscytujący dzień". Irlandia Północna uznała małżeństwa jednopłciowe


Irlandia Północna, jako ostatni z krajów Zjednoczonego Królestwa, od poniedziałku uznaje małżeństwa jednopłciowe. Śluby parom tej samej płci zaczną być udzielane za cztery tygodnie. - To dobry dzień dla Irlandii Północnej, ważny dzień dla praw obywatelskich na Wyspach i ekscytujący dzień dla par tej samej płci - oświadczył laburzystowski poseł Conor McGinn.

Od poniedziałku pary homoseksualne w Irlandii Północnej mogą zgłaszać zamiar zawarcia małżeństwa. Biorąc pod uwagę 28-dniowy okres notyfikacji oznacza to, że ceremonie ślubne będą mogły odbywać się od 10 lutego.

Również od poniedziałku małżeństwa jednopłciowe zawarte w innych częściach Wielkiej Brytanii są uznawane w Irlandii Północnej.

Nowe prawo stanowi też, że od teraz pary heteroseksualne mogą zawierać związki partnerskie, które do tej pory w Irlandii Północnej były zarezerwowane tylko dla par jednopłciowych.

"Ważny dzień dla Irlandii Północnej"

Zmiany są efektem poprawki przyjętej w lipcu zeszłego roku przez brytyjską Izbę Gmin, która zobowiązała rząd do rozciągnięcia na Irlandię Północną ustaw dotyczących przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych, o ile do 21 października 2019 roku nie zostaną przywrócone autonomiczne władze tej prowincji, co stało się dopiero w minioną sobotę.

- To dobry dzień dla Irlandii Północnej, ważny dzień dla praw obywatelskich na Wyspach i ekscytujący dzień dla par tej samej płci, które mogą teraz zarejestrować się do zawarcia małżeństwa - oświadczył laburzystowski poseł Conor McGinn, który był inicjatorem wspomnianej poprawki.

W 2015 roku największa partia zablokowała projekt

Małżeństwa jednopłciowe są dopuszczone w Anglii, Szkocji i Walii od 2014 roku, ale północnoirlandzki parlament nie przyjął analogicznej legislacji. Wprawdzie w listopadzie 2015 roku po raz pierwszy większość deputowanych do Zgromadzenia Irlandii Północnej poparła taki projekt, jednak będąca największą frakcją Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) użyła prawa weta do zablokowania go.

Zliberalizowane przepisy dotyczące przerywania ciąży, które są efektem tej samej poprawki posła McGinna, obowiązują w Irlandii Północnej od 22 października zeszłego roku. Nowe przepisy dopuszczają przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe.

Koniec trzyletniego kryzysu

W sobotę Zgromadzenie Irlandii Północnej powołało nowy rząd. Oznacza to, że po trzech latach kryzysu politycznego w tej części Zjednoczonego Królestwa znów funkcjonują autonomiczne władze.

Na czele rządu Irlandii Północnej stanęły dwie kobiety - liderka Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Arlene Foster jako pierwsza minister oraz nominowana przez Sinn Fein wiceliderka tej partii Michelle O'Neill jako zastępczyni pierwszej minister (wbrew tytułom obie funkcje są równe i pełniący je politycy podejmują decyzje wspólnie).

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP