Irańczyk podejrzany o przygotowywanie ataku chemicznego zatrzymany w Niemczech

Autor:
ft//rzw,
adso
Źródło:
PAP

Irańczyk, który podejrzany jest o przygotowywanie ataku chemicznego z pobudek religijnych, został zatrzymany w niemieckim Castrop-Rauxel w Nadrenii Północnej-Westfalii w nocy z soboty na niedzielę. Według śledczych obywatel Iranu zamierzał wykorzystać silne trucizny: cyjanek i rycynę.

Służby antyterrorystyczne zatrzymały Irańczyka pod zarzutem przygotowywania ataku o charakterze islamistycznym. "Podejrzewa się, że obywatel Iranu posiadał cyjanek i rycynę w celu popełnienia przestępstwa" - potwierdziły w niedzielę rano prokuratura w Duesseldorfie oraz policja z Recklinghausen i z Muenster. Mężczyźnie postawiono też zarzut "przygotowywania poważnego, niebezpiecznego dla państwa aktu przemocy".

Jak podkreślają eksperci z Instytutu Roberta Kocha (RKI), rycyna to wysoce toksyczna substancja, która znajduje się na liście broni wojskowej w kategorii "broń biologiczna". Silnie trujący jest również cyjanek. Nawet najmniejsze jego ilości są śmiertelne dla ludzi.

Cel ataku pozostaje niejasny

W ujęciu podejrzanego brały udział liczne zastępy policji, straży pożarnej i ratowników, a także funkcjonariusze Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA) oraz saper. "Wielu spośród funkcjonariuszy służb nosiło kombinezony ochronne. Zebrane dowody zostały przywiezione w niebieskich beczkach do specjalnego punktu odkażania" - oznajmił reporter dpa. Na miejscu obecni byli również konsultanci z RKI ze względu na możliwość wystąpienia zagrożenia biologicznego i chemicznego.

"Policja prowadzi dochodzenie w trybie pilnym" - poinformował szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul (CDU). "Otrzymaliśmy poważną informację, która ostatniej nocy skłoniła policję do interwencji. Musimy zaczekać na wyniki śledztwa" - dodał Reul.

Nie jest na razie jasne, czy 32-letni mężczyzna miał konkretny cel zamachu – poinformowała w niedzielę dpa.

Po przeszukaniu mieszkania 32-letniego Irańczyka, nie odnaleziono tam toksycznych substancji – poinformowała kilka godzin później prokuratura z Duesseldorfu. Śledczy nie udzielili informacji, czy mężczyzna mógł przechowywać cyjanek i rycynę w innym miejscu, a także nie wyjaśnili, jaki był plan ewentualnego zamachu. "To wciąż jest przedmiotem śledztwa" – potwierdził rzecznik Prokuratury Generalnej.

Jak ustaliła dpa, powołując się na informacje ze służb bezpieczeństwa, zatrzymany Irańczyk mógł należeć do sunnickiej islamskiej grupy terrorystycznej i "nie działał z ramienia irańskiego rządu".

Podczas akcji służb zatrzymano także obecnego w mieszkaniu brata podejrzanego. Nie wiadomo na razie, czy drugi z mężczyzn był wtajemniczony w domniemane plany ataku. Bracia przebywają w Niemczech najprawdopodobniej od 2015 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//rzw, adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości