Biznesmeni z amerykańskimi paszportami skazani za szpiegostwo w Iranie


Irański sąd odrzucił apelację dwóch mężczyzn o podwójnym, irańsko-amerykańskim obywatelstwie i obywatela Libanu mającego prawo stałego pobytu w USA. Wszyscy zostali skazani na 10 lat więzienia - poinformowała w niedzielę prokuratura w Teheranie.

Agencja ISNA cytuje teherańskiego prokuratora Abbasa Dżafariego Dowlatabadiego, który powiedział, że Siamak Namazi i jego 81-letni ojciec Mohammad, dwaj biznesmeni o podwójnym, irańsko-amerykańskim obywatelstwie, przegrali proces apelacyjny.

Wszystkie odrzucone

W październiku 2016 roku zostali oni skazani na 10 lat więzienia za kolaborację z "wrogimi władzami Stanów Zjednoczonych". Waszyngton wielokrotnie domagał się wypuszczenia ich na wolność.

Prokurator poinformował, że apelację złożył także Nizar Zakka, obywatel Libanu mający prawo stałego pobytu w USA. Również jego apelacja została odrzucona.

Jak wyjaśnia agencja AP, Zakka jest zwolennikiem wolności w internecie i współpracował z amerykańskim rządem. W ubiegłym roku został skazany na 10 lat więzienia i grzywnę w wysokości 4,2 mln dol. za działalność związaną ze szpiegostwem.

Autor: lukl/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: