22-latka zmarła po zatrzymaniu przez irańską policję. "Niefortunny wypadek"

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters

Śmierć 22-letniej Mahsy Amini zatrzymanej przez policję religijną była "niefortunnym wypadkiem", który nie powinien się więcej powtórzyć - oświadczyła irańska policja. Komunikat służb cytuje w poniedziałek półoficjalna irańska agencja informacyjna Fars. 

"Ten wypadek był dla nas niefortunny i nie chcemy być więcej świadkami takich sytuacji" - oświadczył w poniedziałek komendant irańskiej policji Hossein Rahimi. Przekonywał, że Amini nie była źle traktowana przez funkcjonariuszy.

Odpowiedział także na falę krytyki pod adresem policji religijnej, która egzekwuje surowe prawo, nakładające na kobiety obowiązek zakrywania włosów i ciała w przestrzeni publicznej.

Irańskie media informują o śmierci Mahsy AminiPAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

"Tchórzliwe oskarżenia zostały skierowane przeciwko irańskiej policji. Poczekamy na decyzję sądu, ale nie możemy przestać wykonywać naszej pracy związanej z bezpieczeństwem" - oświadczył Rahimi. 

Śmierć aresztowanej 22-latki

22-letnia Mahsa Amini zapadła w śpiączkę po zatrzymaniu przez irańską policję religijną. Władze rozpoczęły dochodzenie w sprawie śmierci kobiety po tym, jak zażądał tego prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Policja twierdzi, że kobieta doznała problemów z pracą serca, gdy czekała wraz z innymi zatrzymanymi kobietami na posterunku policji ds. moralności.

"Od momentu jej przeniesienia do pojazdu, a także na posterunku, nie doszło z nią do fizycznego kontaktu" - głosi oświadczenie policji, odrzucające zarzuty pojawiające się w mediach społecznościowych, że Amini została prawdopodobnie pobita.

Mahsa Amini zmarła po interwencji policji religijnej@Drjalilrahimi/twitter

Świadkowie zatrzymania, które miało miejsce we wtorek w Teheranie, twierdzą jednak, że kobieta była bita przez policjantów w radiowozie. Rodzina Amini, cytowana przez BBC, tłumaczyła z kolei, że była ona młodą, zdrową osobą, która nie cierpiała na żadne schorzenia mogące tłumaczyć nagłe problemy z pracą serca.

W związku ze śmiercią 22-latki w Iranie dochodzi do manifestacji, a przez perskojęzyczne media społecznościowe przetacza się fala oburzenia. W niedzielę do demonstracji doszło przed uniwersytetem w Teheranie, a dzień wcześniej w Saghghezie w irańskim Kurdystanie, skąd pochodziła kobieta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP