Samolot pasażerski wypadł z pasa startowego. Zatrzymał się na drodze

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom\kwoj
Źródło:
Reuters, CNN

Samolot pasażerski irańskich linii Caspian Airlines wypadł z pasa startowego lotniska w Mahszahr na południu Iranu i ze schowanym podwoziem zatrzymał na pobliskiej drodze. Jak podały państwowe irańskie media, żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń. 

Agencja IRNA, cytując lokalne władze lotnicze, przekazała, że problemy techniczne spowodowały opóźnienie w lądowaniu, co w dalszej kolejności doprowadziło do wypadku. Według mediów pilot mógł mieć kłopoty z wysunięciem podwozia. Ustalaniem szczegółów zajścia zajmują się śledczy.

Irański samolot wypadł z pasa startowego przy lądowaniuPAP/EPA/MOHAMMAD ZAREI

- Samolot nie stanął w ogniu, a wszyscy pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład - powiedział dyrektor zarządzający lotniskami w prowincji Chuzestan Mohammad Reza Rezaei.

Na zdjęciach z miejsca tragedii widać samolot stojący w poprzek drogi. Ma schowane lub zniszczone podwozie. Na innych nagraniach uwieczniono pasażerów wychodzących w maszyny.

Samolot wypadł z pasa i zatrzymał się na pobliskiej autostradzieEPA/IRIB HANDOUT

Irańskie linie lotnicze nękane są przez liczne awarie techniczne, za które władze w Teheranie obwiniają nakładane przez Amerykanów sankcje, które uniemożliwiają wymianę przestarzałej floty lub zakup na Zachodzie części zapasowych. W minioną sobotę inny irański samolot lecący do Stambułu, musiał zawrócić do portu w Teheranie ze względu na nieokreślone problemy techniczne - przekazała irańska agencja Mehr.

W 2009 roku Tupolew 154 linii Caspian Airlines rozbił się niedaleko miejscowości Kazwin. Na pokładzie znajdowało się 153 pasażerów i 15 członków załogi. Nikt nie przeżył tragedii. Był to jeden z najpoważniejszych wypadków lotniczych w historii Iranu.

Google Maps

Źródło: Reuters, CNN

ft\mtom\kwoj