Iran chce ograniczyć międzynarodowe kontrole. "Nie mamy innej możliwości"

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Iran będzie ograniczał obowiązki, które nakłada na niego porozumienie nuklearne z 2015 roku, jeżeli pozostałe strony umowy nie będą wypełniać swoich zobowiązań – przekazał rzecznik irańskiego resortu dyplomacji Said Chatibzadeh. 

Władze Iranu cofną, wynikające z porozumienia nuklearnego, szerokie uprawnienia kontrolne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i ograniczą możliwości inspekcji MAEA tylko do niektórych obiektów. - Nie mamy innej możliwości, jak stosować się do zapisów prawa. Nie oznacza to całkowitego zakończenia wszystkich inspekcji MAEA - tłumaczył Said Chatibzadeh odnosząc się do regulacji prawnych, które zobowiązują rząd do ograniczenia uprawnień kontrolnych Agencji w Iranie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rzecznik resortu spraw zagranicznych zadeklarował także, że "Iran nie dążył i nie będzie dążył do rozwoju broni atomowej". W zeszłym tygodniu szef irańskiego wywiadu publicznie powiedział jednak, że nieustanna presja Zachodu może zmusić Iran do zwrócenia się w stronę broni jądrowej.

Elektrownia w Buszehr, IranIIPA

Porozumienie nuklearne z Iranem

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 procent. Według porozumienia Iran może wzbogacać uran do poziomu zawartości 3,67 procent rozszczepialnego izotopu U235.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 roku sankcji.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IIPA

Tagi:
Raporty: