Putin spotka się z sojusznikiem. Syria i ropa głównymi tematami

leader.irNa zdjęciu spoktanie Putina z Chameneim w 2007 roku

"Walka z terroryzmem, zwłaszcza z Państwem Islamskim, oraz podejmowane obecnie wysiłki dyplomatyczne zmierzające do rozwiązania konfliktu syryjskiego" - to według Jurij Uszakowa, doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, główne tematy, które Władimir Putin poruszy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Rosjanin w poniedziałek rozpoczyna wizytę w Teheranie.

Putin, który spotka się z prezydentem Rowhanim już po raz trzeci w tym roku, odbędzie także rozmowę z Alim Chameneiem. Oficjalnym powodem wizyty Rosjanina w Teheranie jest szczyt Forum Państw Eksporterów Gazu.

Rosja i Iran to sojusznicy w kwestii syryjskiej i poplecznicy reżimu Baszara el-Asada. Rosja twierdzi zdecydowanie, że głównym nieprzyjacielem do pokonania są zbrojne grupy dżihadystów operujące na całym Bliskim Wschodzie, nie zaś syryjski prezydent.

Stanowisko to popiera Teheran, który mimo ostrego sprzeciwu Turcji i Arabii Saudyjskiej, był na wniosek Moskwy zaproszony do Wiednia i uczestniczył w rozmowach dotyczących rozwiązania konfliktu syryjskiego. Rosyjski prezydent w rozmowach z obu irańskimi przywódcami ma poruszyć takie tematy, jak program wymiany ropy naftowej na artykuły żywnościowe, współpraca rosyjsko-irańska w dziedzinie obrony oraz realizacja planu działań dotyczących irańskiego programu atomowego, uzgodnionych między Teheranem a wielkimi mocarstwami.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Pozostałe wiadomości