Kerry wierzy w moc porozumienia: ważne to, co w przyszłości, nie przeszłość


Sekretarz stanu USA John Kerry, współarchitekt porozumienia z Iranem, oznajmił, że zapobieżenie temu, by Teheran wszedł w posiadanie broni atomowej w przyszłości, jest ważniejsze od "niejasności" wokół jego przeszłych wysiłków w tym kierunku.

Kerry oznajmił, że jest zbyt wcześnie, by komentować raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, według którego Iran dążył do zbudowania broni atomowej. MAEA stwierdziła, że do końca 2003 roku trwały "skoordynowane wysiłki", które miały prowadzić do skonstruowania irańskiej bomby atomowej, ale działania te nie wyszły poza zakres prac badawczych i studiów wykonalności, a także poza nabycie pewnych umiejętności i zdolności technicznych.

Według szefa Departamentu Stanu USA prace MAEA nie są jeszcze ukończone. Kerry dodał jednak niemniej, że "nikt nie miał żadnych wątpliwości co do przeszłych starań wojskowych Iranu". - Od początku nieustannie powtarzamy, że wiemy, iż Iran prowadził projekt atomowy - powiedział Kerry.

Dla Kerry'ego ważniejsze jest jednak, żeby mieć pewność, iż "nic, co się stało w przeszłości, nie wydarzy się w przyszłości". Dlatego też kluczowe zdaniem Kerry'ego jest dotrzymanie porozumienia z Iranem zawartego 14 lipca.

Porozumienie z Iranem

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło porozumienie z Iranem, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na Iran przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy. W ciągu najbliższych tygodni albo miesięcy MAEA ma przedstawić inny raport, który będzie dotyczył wykonywania przez Iran postanowień porozumienia z szóstką mocarstw. Iran liczy, że porozumienie o zniesieniu sankcji wejdzie w życie w styczniu.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości