Unia Europejska nakłada sankcje na osoby i firmy związane z produkcją irańskich dronów

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters
wideo 2/5
Reuters Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów

Unia Europejska nałożyła sankcje na osoby i firmy związane z produkcją irańskich dronów, które dostarczane są do Rosji. W komunikacie Rady UE poinformowano, że restrykcjami objęte zostały cztery osoby, w tym irańscy generałowie, oraz cztery podmioty prawne. 

"Rada dodała dziś także cztery osoby fizyczne i cztery podmioty prawne do wykazu osób, wobec których zastosowano środki ograniczające za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. Stało się tak w związku z ich rolą w rozwoju i dostarczaniu bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane przez Rosję w wojnie z Ukrainą" - napisano w decyzji Rady Unii Europejskiej.

Sankcjami objęty został Youssef Abutalebi, dyrektor zarządzający firmy Mado, która produkuje silniki znalezione w irańskich dronach Shahed-136, używanych przez Rosję w wojnie z Ukrainą.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja "wyczerpała zapasy" sprowadzonych z Iranu dronów >>>

Irańscy generałowie na liście sankcyjnej

Na liście znajdują się także Ali Reza Balali, generał brygady i oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał brygady Abdullah Mehrabi, szef sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz generał brygady Hamid Vahedi, głównodowodzący irańskich sił powietrznych.

Lista podmiotów prawnych, objętych sankcjami, obejmuje irańską firmę DAMA, która uczestniczy w badaniach, rozwoju i produkcji irańskiego programu Shahed-171, badawczą organizację Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC SSJO), jednostkę opracowującą i produkującą naziemne radary, systemy łączności, broń, pojazdy bojowe i środki walki elektronicznej, wspomnianą wyżej firmę Mado oraz firmę Paravar Pars, która produkuje bezzałogowe statki powietrzne dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Wysoka cena Moskwy za irańską pomoc. Wojskowy samolot wypełniony gotówką i zdobycznym uzbrojeniem >>>

Środki ograniczające Unii Europejskiej obejmują zamrożenie aktywów, zakazy podróżowania do UE oraz zakazy przekazywania funduszy lub zasobów gospodarczych osobom znajdującym się w wykazie.

Ponadto Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Iranu w związku z tłumieniem protestów, dodając na czarną listę 20 osób i jeden podmiot prawny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: