Ajatollah Chamenei: Zjednoczone Emiraty Arabskie zdradziły świat islamu

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

To piętno zostanie zapamiętane - powiedział we wtorek najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei, komentując zawarcie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie umowy o normalizacji stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

- Oczywiście, zdrada Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie potrwa długo, ale to piętno na zawsze zostanie zapamiętane. Pozwolili reżimowi syjonistycznemu wkroczyć do regionu i zapomnieli o Palestynie - powiedział w przemówieniu Ali Chamenei.

Dodał, że przywódcy ZEA dopuścili się zdrady całego świata islamu i Palestyńczyków. - Będą na zawsze zhańbieni (...). Mam nadzieję, że się obudzą i uczynią zadość temu, co zrobili - oświadczył Chamenei.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Porozumienie Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Umowa pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, nazwana Porozumieniem Abrahama, została zawarta 13 sierpnia pod auspicjami USA. Na jej mocy Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się zawiesić aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego rząd prowadzi tajne rozmowy z licznymi arabskimi i muzułmańskimi przywódcami w celu normalizacji stosunków z ich krajami.

Netanjahu przyznał, że rozmowy odbyły się już z politykami z Sudanu, Czadu i Omanu. - Odbywamy o wiele więcej spotkań z przywódcami arabskimi i muzułmańskimi w celu normalizacji stosunków - powiedział w Jerozolimie na konferencji prasowej wraz z Jaredem Kushnerem, doradcą Białego Domu do spraw Bliskiego Wschodu.

Relacje zagraniczne Izraela ze światem arabskim PAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP