Duńscy żołnierze wracają do Iraku

Źródło:
PAP

Duńska minister obrony Trine Bramsen oświadczyła w poniedziałek, że duńscy żołnierze powrócą 1 marca do bazy lotniczej Ain Al-Asad w Iraku. Zostali stamtąd ewakuowani po irańskim ataku rakietowym 8 stycznia.

Duński kontyngent nad Eufratem liczył przed irańskim atakiem około 130 żołnierzy. Wiadomo, że 100 Duńczyków zostało ewakuowanych z bazy Ain Al-Asad w Iraku 9 stycznia, dzień po ataku, jaki przeprowadził Iran. Żołnierze zostali z przyczyn bezpieczeństwa przetransportowani wtedy do Kuwejtu.

"Ważne, by Irak znów nie stał się siedliskiem terrorystycznych rekrutacji"

Minister obrony Danii Trine Bramsen powiedziała w poniedziałek, że obecna sytuacja w regionie nie różni się od tej sprzed ataku Iranu i dlatego zdecydowano o przywróceniu duńskich żołnierzy do bazy Ain Al-Asad. Jak poinformowała duńska minister obrony ich powrót do bazy w Iraku nastąpi 1 marca.

Duńscy żołnierze podczas ćwiczeń z irackimi siłami bezpieczeństwaSgt. Owen Kimbrel/mcbhawaii.marines.mil

- Ważne, by Irak znów nie stał się siedliskiem terrorystycznych rekrutacji i treningów – powiedziała Trine Bramsen. – Dlatego istotne jest by wznowić treningi irackich sił bezpieczeństwa, by te w dłuższej perspektywie, były w stanie zadbać o bezpieczeństwo we własnym zakresie – dodała.

Duński kontyngent jest częścią Międzynarodowej Koalicji walczącej z siłami Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, i zajmuje się szkoleniem irackich sił bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sgt. Owen Kimbrel/mcbhawaii.marines.mil

Tagi:
Raporty: