Samoloty przechwycone przez myśliwce, ewakuacja elektrowni atomowych

Incydent z samolotem indyjskich linii lotniczych
Incydent z samolotem indyjskich linii lotniczych
Wikipedia
WikipediaW lutym władze Niemiec ewakuowały personel elektrowni atomowych w związku z "ciszą radiową" indyjskiego samolotu

Węgry poderwały w powietrze myśliwiec, kiedy kontrolerzy lotu nie mogli nawiązać łączności z samolotem indyjskich linii lotniczych Air India. W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały, że w lutym doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas, po nieudanej próbie wywołania indyjskiej maszyny, która leciała nad północnymi Niemcami, wojsko tego kraju poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze ewakuowały też personel czterech elektrowni jądrowych.

O przerwanej łączności z załogą samolotu poinformowały w piątek linie lotnicze Air India. Maszyna znajdowała się w przestrzeni powietrznej Węgier. Kiedy próby wywołania samolotu nie dały efektów, w powietrze został poderwany węgierski myśliwiec.

Indyjska telewizja NDTV podała, że na pokładzie boeinga znajdowało się 231 pasażerów i 18 członków załogi. Samolot leciał z Ahmadabadu (w zachodnich Indiach) do Londynu. Powodem przerwanej łączności była awaria systemu. Nikomu nic się nie stało i samolot bezpiecznie wylądował na londyńskim lotnisku.

Działania niemieckich służb

W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały o podobnym zdarzeniu, do którego doszło w połowie lutego. Wówczas samolot innego indyjskiego przewoźnika, Jet Airways, wykonywał lot z Bombaju do Londynu. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 300 osób.

Kiedy maszyna znalazła się w przestrzeni powietrznej Niemiec, kontrolerzy lotu próbowali nawiązać łączność z załogą. Próby wywołania samolotu również nie dały efektów.

"Milczenie" indyjskiej załogi zaniepokoiło niemieckie służby, które zaczęły podejrzewać, że maszynę mogli porwać terroryści. Niemieckie wojsko poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze z kolei - jak podał portal dziennika "Die Welt" - podjęły decyzję o ewakuacji pracowników z czterech elektrowni atomowych znajdujących się w Szlezwiku-Holsztynie (na północy Niemiec) i w Dolnej Saksonii.

Awaria systemu

Jak się okazało później, 22-minutowa "radiowa cisza" samolotu została spowodowana awarią systemu. Niemieckie media podały, że łączność radiowa z załogą maszyny została utracona jeszcze w przestrzeni powietrznej Czech. Maszyna była eskortowana przez myśliwce tego kraju, do których później dołączyły także myśliwce Niemiec i Belgii.

Incydent w lutym zakończył się podobnie jak piątkowy. Samolot linii Jet Airways bezpiecznie wylądował na lotnisku Heathrow.

Autor: tas/tr / Źródło: welt.de, spiegel.de, ntv.ru, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Alois Staudacher/Wikipedia (CC BY-SA 3.0), Alec Wilson/Wikipedia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości