Indie wypierają Rosję w zbrojeniu Armenii. Zostały największym dostawcą

Źródło:
PAP
Erywań jest stolicą Armenii
Erywań jest stolicą ArmeniiGoogle Earth
wideo 2/4
Erywań, stolica ArmeniiGoogle Earth

Indie rozpoczęły dostawy broni i amunicji do Armenii i wypierają Rosję w zbrojeniu armii tego kraju. Transporty prowadzone są przez terytorium Iranu. Po ataku Kremla na Ukrainę do Erywania przestały nadchodzić dostawy rosyjskiej broni.

Indie rozpoczęły dostawy broni i amunicji do Armenii, transportując je przez terytorium Iranu. Według źródeł azerbejdżańskiej agencji Caliber Az pierwszy ładunek przekroczył przejście graniczne w Nurduz (północ Iranu, przy granicy z Armenią) 26 lipca.

Rosja już nie sprzedaje broni Armenii

Według szacunków Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Rosja była w latach 2011-2020 największym eksporterem broni do Armenii. Jednak po ataku na Ukrainę dostawy rosyjskiej broni przestały nadchodzić.

Czytaj też: Rozmowy Azerbejdżanu i Armenii w Brukseli. Jest apel Unii Europejskiej

Teraz Indie wypierają Rosję i stają się największym dostawcą broni dla Erywania.

Jesienią ubiegłego roku indyjska prasa poinformowała o podpisaniu umów na dostawę uzbrojenia. Według portalu India Defence News opiewają one na 400 milionów dolarów. Obecny budżet obronny Armenii wynosi 1,3 miliarda dolarów.

Indie są znaczącym producentem broni, odpowiadającym za 12 procent światowego eksportu - podkreśla portal FIP.

Czytaj też: Media: Rosjanie giną od broni, wyprodukowanej przez swoich sojuszników

Spór o Górski Karabach

Armenia i Azerbejdżan od lat toczą spór o Górski Karabach, separatystyczny region leżący w granicach Azerbejdżanu i zamieszkany głównie przez Ormian. Na jego granicach stale dochodzi do starć. Najkrwawsze z nich wybuchały w latach 1988-1994. Do ostatniej odsłony konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią tego terytorium. Zginęło wówczas ponad sześć tysięcy osób.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Po zakończeniu trwających sześć tygodni walk, w trakcie których Azerbejdżan przejął kontrolę nad kilkoma regionami Górskiego Karabachu, podpisano trójstronne porozumienie o zawieszeniu broni. Sygnatariuszami dokumentu zostały Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant umowy. Moskwa rozlokowała także w Górskim Karabachu około dwóch tysięcy żołnierzy w charakterze kontyngentu pokojowego.

Autorka/Autor:bp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.am