Przyznają, że legendarnego klejnotu nikt nie ukradł: to był prezent


Indie powinny zrezygnować z roszczeń do legendarnego diamentu Koh-i-Noor - stwierdził rząd premiera Narendry Modiego. Jak powiedział, trwająca od dekad walka o jego zwrot od Brytyjczyków nie ma sensu, ponieważ kamień został oddany, a nie skradziony.

Koh-i-Noor jest jednym największych znanych diamentów i od ponad stu lat stanowi centralną ozdobę brytyjskiej korony królewskiej królowej matki. 105-karatowy kamień od wielu lat jest przedmiotem sporu, w którym Indusi domagają się od Brytyjczyków jego zwrotu. Twierdzą, że klejnot został wywieziony w okresie kolonialnej władzy Wielkiej Brytanii w Indiach i powinien zostać oddany jako zadośćuczynienie za lata wyzysku.

Rząd: klejnot oddany dobrowolnie

Jednak indyjski rząd premiera Narendry Modiego w poniedziałek przyznał przed Sądem Najwyższym, że roszczenia te powinny zostać porzucone, ponieważ Koh-i-Noor został w rzeczywistości podarowany Brytyjczykom przez indyjskiego maharadżę Randżita Singha w 1851 roku.

- Nie został ani skradziony, ani siłą odebrany - podkreślił przedstawiciel rządu Randżit Kumar w czasie przesłuchania w sprawie, w której rozpatrywane są indyjskie roszczenia. Jak powiedział, maharadża chciał przekazać klejnot do świątyni w Puri, ale po jego śmierci spadkobiercy dobrowolnie przekazali go Brytyjczykom za pomoc udzieloną w wojnach z Sikhami.

Legendarny Koh-i-Noor

Spór o diament trwa od kilku dekad, jednak brytyjski premier David Cameron podkreślał, że nie ma szans na jego zwrot. - Jeśli choć raz zgodzimy się (z roszczeniami), wkrótce British Museum stałoby się puste - argumentował w 2010 roku sugerując, że oddanie klejnotu Indiom spowodowałoby lawinę innych roszczeń.

Diament Koh-i-Noor jest jednym z największych na świecie, ma masę 105 karatów. Krąży legenda, że został odkryty na czole noworodka, który okazał się synem boga słońca. Pierwsze historyczne wzmianki o nim pojawiły się dopiero w 1304 roku, po wydobyciu diament miał ważyć niemal 800 karatów.

W kolejnych stuleciach wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w 1849 roku został przejęty przez Brytyjczyków po podbiciu przez nich indyjskiej prowincji Pendżab. Masa kamienia została znacznie zmniejszona, ponieważ co najmniej dwukrotnie został przeszlifowany.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, Washington Post, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości