Prawnik burmistrza: zejście lawiny na hotel było do przewidzenia


Lawina, która 18 stycznia zeszła na hotel Rigopiano we włoskiej Farindoli, była do przewidzenia z naukowego punktu widzenia, a jej katastrofalne skutki całkowicie do uniknięcia - twierdzą władze miejskie. Pod lawiną zginęło 29 osób.

Prawnik burmistrza Farindoli oświadczyła na konferencji prasowej we wtorek, że nie doszłoby do katastrofy, gdyby władze regionu Pescara opracowały mapę lokalizacji zagrożenia lawinowego. Takie mapy - przypomniała mecenas Cristiana Valentini - są obowiązkowe od 1992 roku.

Przedstawiając wynik dotychczasowych prac prowadzonych przez lokalne władze w celu wyjaśnienia okoliczności katastrofy, Valentini podkreśliła, że "ta okolica ma za sobą historię lawin". Wskazują na to - przypomniała - stare mapy tego rejonu masywu Gran Sasso.

Dlatego - jak zaznaczyła - analizując wcześniejsze wydarzenia, do jakich tam doszło, łatwo można było przewidzieć zejście lawiny dużych rozmiarów.

Klimatolog: śnieżyce dało się przewidzieć

Klimatolog Massimiliano Fazzini, powołany jako ekspert przez burmistrza Farindoli, oświadczył zaś, że śnieżyce, jakie miały tam miejsce 17 i 18 stycznia, nie były "nadzwyczajnym wydarzeniem" meteorologicznym.

Jak stwierdził naukowiec z uniwersytetu w Ferrarze, opady 2-3 metrów śniegu na wysokości 1200-1300 metrów nad poziomem morza stale się tam powtarzają. Odnotowano je m.in. w 2005, 2009, 2011 i 2015 roku.

Hotel pod śniegiem

Lawina zeszła na hotel krótko po serii wstrząsów sejsmicznych, które wystąpiły 18 stycznia w środkowych Włoszech. Pomoc do odciętego od świata hotelu nadeszła po około 10 godzinach, ponieważ pierwsze sygnały o katastrofie zostały zlekceważone. Okoliczności rozpoczęcia akcji ratunkowej są przedmiotem dochodzenia prokuratury z Pescary.

W hotelu było 40 osób: 28 gości i 12 pracowników. Dwóch mężczyzn uratowało się, bo byli poza budynkiem w chwili zejścia lawiny. Spod gruzów wydobyto dziewięć żywych osób. 29 ludzi zginęło.

Hotel znajdował się w miejscowości Farindola we Włoszech | Google Maps

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SOCCORSO ALPINO/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: