"Uszy i oczy wszędzie". Policja zachęca do donosów

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Specjalne kanały uruchomiła w czwartek policja w Hongkongu. Można nimi zgłaszać podejrzenia łamania kontrowersyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa państwowego. Działacze demokratyczni ocenili to jako zachęcanie do donosów.

Władze ogłosiły, że mieszkańcy Hongkongu mogą anonimowo przekazywać policji informacje, zdjęcia oraz nagrania audio i wideo za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości SMS lub komunikatora internetowego WeChat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kanały mają związek z krytykowanymi na Zachodzie przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa państwowego, narzuconymi Hongkongowi w czerwcu przez władze centralne. Nowe prawo przewiduje kary nawet dożywocia za nieprecyzyjnie określone w przepisach przestępstwa, które Pekin uznaje za działalność wywrotową, terrorystyczną lub separatystyczną.

Administracja Hongkongu ogłosiła plany utworzenia kanałów do przekazywania informacji w ubiegłym tygodniu. Potępili to działacze demokratyczni, którzy ostrzegali, że mogą one zasiać nieufność w społeczeństwie.

Hongkoński aktywista demokratyczny Joshua Wong ocenił na Twitterze, że rozmieszczenie "oczu i uszu wszędzie" to zachęta do "donoszenia na siebie i stawiania fałszywych zarzutów pod adresem konkurencji w biznesie, tak jak działo się w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach" w latach 60. i 70. XX wieku.

Autor:pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP