Policja chwaliła się aresztowaniem mafiosa "Diabolika", adwokat zatrzymanego dementował. Okazało się, że to brytyjski turysta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Haga położona jest w zachodniej Holandii
Haga położona jest w zachodniej Holandii
GoogleMaps
Do zatrzymania mężczyzny, który miał być byłym szef mafii sycylijskiej, doszło w HadzeGoogleMaps

W Hadze aresztowano mężczyznę, który zdaniem tamtejszych służb miał być szefem mafii sycylijskiej, znanym jako "Diabolik". Adwokat zatrzymanego od początku dementował te doniesienia. W sobotę okazało się, że słusznie, a zamiast mafiosa w ręce policji wpadł turysta z Wielkiej Brytanii, który przyjechał na Grand Prix Formuły 1. Według informacji przekazanych przez prokuraturę, mężczyzna jest już na wolności.

W środę wieczorem przed jedną z restauracji w Hadze zatrzymało się kilka policyjnych radiowozów. Uzbrojeni funkcjonariusze wtargnęli do środka, po czym wyprowadzili trzech mężczyzn. Prokuratura powiedziała holenderskiemu portalowi NOS, że jednym z nich był 59-letni Matteo Messina Denaro. Znany również jako "Diabolik" mężczyzna to niekwestionowany capo di tutti capi mafii na Sycylii. Człowiek, którego Włosi szukali od 1993 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zatrzymany okazał się być kibicem Formuły 1 z Liverpoolu

Adwokat zatrzymanego w Hadze Leon van Kleef powiedział gazecie "Het Parool", że prokuratura pomyliła się i jego klient wcale nie jest byłym szefem mafii. "Poinformowałem o tym prokuraturę, ale bez skutku" – cytował prawnika dziennik.

Prokuratura twierdziła, że o pomyłce nie ma mowy, a aresztowania dokonano na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wydanego przez Włochy.

W sobotę jednak potwierdzono wersję adwokata. Mężczyzna okazał się 54-letnim turystą z Liverpoolu, który do Holandii przyjechał na Grand Prix Formuły 1. Z informacji prokuratury wynika, że został on już wypuszczony na wolność.

Tak miał w 2011 roku wglądać Matteo Messina Denaro (według rysopisu włoskiej policji)EPA/POLICE

"Diabolik" poszukiwany za zlecanie morderstw

Matteo Messina Denaro jest poszukiwany przez włoski system sprawiedliwości za zlecanie morderstw nie tylko na Sycylii, ale także w Rzymie, Florencji i Mediolanie. Jest również obwiniany o serię zamachów bombowych w 1993 roku, którymi mafia próbowała wywrzeć presję na państwo.

W wyniku kampanii terroru zginęło 10 osób, a 93 zostały ranne. Jak przypomina holenderski dziennik "Het Parool", miał on być także zamieszany w głośne zabójstwo sędziów śledczych Falcone i Borsellino na Sycylii na początku lat 90.

W 2002 roku Denaro został skazany zaocznie na karę dożywotniego więzienia.

Autorka/Autor:mjz, akr/kab,rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/POLICE