Król Hiszpanii w Londynie, a Brytyjczycy przechwytują hiszpańskie łodzie

Hiszpańskie okręty stały się niepokojąco regularnym widokiem gibraltarskich brzegówHM Govt of Gibraltar/Twitter

Podczas regularnego patrolu wód terytorialnych Gibraltaru brytyjska łódź przechwyciła hiszpańską jednostkę zaledwie 200 metrów od brzegu. W samym 2017 odnotowano aż 711 takich przypadków z udziałem hiszpańskich okrętów rządowych lub wojskowych. Ta sytuacja pokryła się z wizytą króla Hiszpanii w Londynie, podczas której Gibraltar jest głównym tematem rozmów.

W nagraniu telewizji Sky która uchwyciła cały incydent, brytyjscy oficerowie celni podkreślili, że w ostatnich miesiącach tego typu przechwycenia "stały się codziennością". Pomimo tego, że w tym przypadku hiszpański okręt był jednostką badawczą, która zareagowała na doniesienia o wycieku oleju w zatoce, brytyjscy celnicy uznali jej obecność za nielegalną i nakazali wypłynięcia poza 5,5-kilometrową granicę wód terytorialnych.

Problematyczne położenie

Częstotliwość owych interwencji jest nie tylko wynikiem sporu o przynależność terytorialną Gibraltaru pomiędzy Hiszpanią i Wielką Brytanią, ale też geografii Zatoki Gibraltarskiej. Zaledwie 8 kilometrów zatoki dzieli brytyjskie terytorium od hiszpańskiego industrialno-militarnego portu w Algeciras.

Z powodu takiego położenia jednostki wracające z Atlantyku lub Morza Śródziemnego często skracają sobie drogę przecinając brytyjskie terytorium. Łódź sfilmowana przez telewizję Sky potwierdziła tą teorie, gdyż zaledwie pół godziny po przejęciu została nagrana, jak ponownie płynie trzymając się gibraltarskiego brzegu, tym razem w odwrotną stronę.

Gibraltar tematem w Buckingham Palace

Pomimo sporów o Gibraltar i codziennie napiętej sytuacji w jego zatoce, brytyjski rząd wywiesił flagę tego terytorium pomiędzy hiszpańskimi i brytyjskimi barwami podczas dwudniowej wizyty Króla Filipa VI na brytyjskim dworze. Jak przekazali oficjele w Londynie, ma to symbolizować wspólną odpowiedzialność za stabilność tego regionu.

Król Hiszpanii wypowiedział się w tej sprawie w podobnym tonie, mówiąc, że jest "pewny znalezienia rozwiązań, które będą dla wszystkich do przyjęcia".

Tymczasem jednak w samym Gibraltarze, zastępca szefa ministrów Joseph Garcia przyjął ostrzejszą postawę i oskarżył Hiszpanów o "zachowywanie się jak wróg NATO". Garcia dodał też, że Gibraltar rozważa wysłanie formalnego oskarżenia z powodu najnowszych wtargnięć do administracji w Londynie.

Autor: MZS/adso / Źródło: SKY, PAP

Źródło zdjęcia głównego: HM Govt of Gibraltar/Twitter

Tagi:
Raporty: