Hiszpania wzmacnia kontrole na granicy z Gibraltarem

Spór o Gibraltar zaostrza się z powodu Brexitu. Materiał magazynu "Polska i Świat" z 5 kwietnia tvn24

Hiszpania ogłosiła nasilenie kontroli na granicy z położonym na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego Gibraltarem, stanowiącym terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Jest to związane z wprowadzeniem nowych zasad dotyczących ochrony granic strefy Schengen.

"Hiszpańskie władze już podjęły odpowiednie kroki, by ograniczyć niedogodności, jakie może powodować nasilenie tych nowych kontroli. Zainstalowano nowe systemy technologiczne i zwiększono liczbę personelu na przejściach, na których ruch jest najbardziej intensywny" - wyjaśniło ministerstwo spraw wewnętrznych w oświadczeniu.

Dodało, że od piątku dokumenty obywateli Unii Europejskiej, którzy wjeżdżają do strefy Schengen lub ją opuszczają, są systematycznie sprawdzane za pośrednictwem odpowiednich systemów. Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen.

Dokumenty biometryczne

Resort radzi obywatelom UE, którzy muszą pokonywać granicę strefy Schengen na hiszpańskich przejściach, aby zaopatrzyli się w dokumenty biometryczne. Ułatwiłoby im to przekraczanie granicy, między innymi na największych lotniskach, w porcie w Algeciras lub w mieście La Linea de la Concepcion, które graniczy z Gibraltarem.

Te zaostrzone kontrole od piątku obowiązują na zewnętrznych granicach całej strefy Schengen, a ich wprowadzenie jest pokłosiem zamachów w Paryżu z listopada 2015 roku i rosnącego zagrożenia terrorystycznego w Europie.

Wprowadzenie tych zasad nastąpiło jednak w czasie, gdy utrzymują się napięcia wokół Gibraltaru, który Hiszpania przekazała Wielkiej Brytanii w 1713 roku. Najnowszy spór wywołał przedstawiony 31 marca przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt wytycznych w sprawie Brexitu.

Zgodnie z tymi wytycznymi "żadna umowa między Wspólnotą a Wielką Brytanią nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Królestwem Hiszpanii". Oznacza to, że Madryt potencjalnie mógłby zablokować brytyjskiemu terytorium zamorskiemu dostęp do wszelkich umów handlowych wynegocjowanych między Londynem i Brukselą.

"Broń polityczna"

Władze Gibraltaru obawiają się, że Madryt, który regularnie proponuje Londynowi wspólną władzę nad tym terytorium, po Brexicie może próbować zwiększyć kontrolę nad obszarem. Po opublikowaniu wytycznych Tuska dochodziło do chłodnej wymiany zdań na linii Londyn-Madryt.

W referendum z czerwca zeszłego roku, w którym Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu ze Wspólnoty, prawie 96 procent głosujących w Gibraltarze opowiedziało się za pozostaniem w Unii.

Rząd Gibraltaru w środę skrytykował nasilenie kontroli przez Hiszpanię na granicy, którą codziennie przekracza około 10 tysięcy pracowników. W tym dniu na granicy tworzyły się spore korki, a kierowcy musieli czekać kilka godzin na jej przekroczenie.

Rząd oskarżył Madryt, że po raz kolejny wykorzystuje długie kolejki jako "broń polityczną" przeciwko Gibraltarowi. Władze Gibraltaru twierdziły, że powodem tych zatorów są najnowsze napięcie miedzy Madrytem a Londynem. Hiszpańskie władze nie potwierdzały wówczas wzmocnienia kontroli.

Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stając się oficjalnie brytyjską kolonią w 1830 roku.

Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwość przejścia terytorium pod hiszpańską jurysdykcję.

Gibraltar znajduje się na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego | Google Maps

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: