Hiszpańska Gwardia Cywilna przechwyciła w pobliżu Wysp Kanaryjskich jacht z 700 kilogramami kokainy w paczkach na pokładzie. Łódź płynęła pod polską banderą. Cztery osoby zostały zatrzymane - dwóch obywateli Włoch, jeden obywatel Chorwacji i jeden Serbii. Europol, który wspierał akcję policji, udostępnił wideo z przechwycenia.
Specjalna operacja hiszpańskiej Gwardii Cywilnej pod kryptonimem "Adriatycka" rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku dzięki wymianie informacji z policją chorwacką i we współpracy z Europolem. Dochodzenie skupiło się na statku pływającym pod polską banderą, mającym tymczasową bazę na Wyspach Kanaryjskich - poinformował Europol. Według hiszpańskiego portalu Torrevieja News Today, łódź nosiła nazwę Rossio.
Służbom udało się rozpracować międzynarodową organizacje przestępczą, która przemycała jachtem duże ilości kokainy z Ameryki Południowej do bazy przemytników na Gran Canarii (Wyspy Kanaryjskie). Narkotyki miały później trafić do Unii Europejskiej.
700 kilogramów kokainy na pokładzie. Cztery osoby zatrzymane
Według policji, przestępcy byli związani z potężną mafią włoską, kalabryjską 'Ndranghetą oraz groźnym tzw. kartelem bałkańskim.
Prowadzili oni w Hiszpanii wystawny tryb życia, zajmując się jedynie utrzymywaniem łodzi w optymalnym stanie. Jak napisano w komunikacie Europolu, łódź, która wzbudziła zainteresowanie funkcjonariuszy, odbywała nieregularne rejsy, aby zachowywać pozory normalności - aż do 27 lipca 2023 roku. Wtedy władze hiszpańskie zauważyły nietypowy kurs do "odizolowanego punktu, położonego głębiej na Oceanie Atlantyckim".
"Statek wypłynął stamtąd 2 sierpnia, a trzy dni później władze hiszpańskie dokonały nalotu i odkryły na nim 700 kilogramów kokainy" - poinformowano. Zatrzymano cztery osoby - dwóch obywateli Włoch, jednego obywatela Chorwacji i jednego Serbii.
"Operacja Adriatycka" została przeprowadzona przez specjalną jednostkę policji ds. interwencji przy użyciu statku i śmigłowca. Europol udostępnił wideo z przeprowadzonej na akcji.
Przestępczy świat coraz częściej łączy siły. Kluczowa jest międzynarodowa współpraca
Śledczy w komunikacie podkreślili znaczenie międzynarodowej współpracy organizacji śledczych wobec rosnącej zdolności dużych europejskich organizacji przestępczych do kooperacji oraz działania przez rozmieszczanie swoich członków w różnych miejscach kontynentu. Takie praktyki świata przestępczego umożliwiają jego członkom handel narkotykami na dużą skalę.
Służby zwróciły też uwagę na "geostrategiczne" znaczenie Wysp Kanaryjskich w handlu narkotykami drogą morską.
Źródło: PAP, tvn24.pl, Torrevieja News Today
Źródło zdjęcia głównego: Europol