Ponad 22,4 tysięcy nielegalnych imigrantów przypłynęło do Hiszpanii w ubiegłym roku. Większość z nich pochodzi z krajów Afryki Subsaharyjskiej. To 300-procentowy wzrost w porównaniu z 2016 rokiem.
Jak poinformowały w sobotę władze pozarządowego Andaluzyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka (APDHA), pomiędzy 2016 i 2017 rokiem nastąpił drastyczny, prawie trzykrotny wzrost liczby migrantów docierających morzem do Hiszpanii.
- O ile w całym 2016 roku przypłynęło do naszego kraju 8048 nielegalnych migrantów, to w 2017 roku dotarło ich morzem aż 22419 - ujawniły władze APDHA.
250 osób straciło życie
Kierownictwo stowarzyszenia zaznaczyło, że w 2017 roku podczas próby dopłynięcia z Afryki Północnej do Hiszpanii życie straciło około 250 osób. Do ich śmierci przyczynił się głównie słaby stan łodzi oraz przeładowanie jednostek, którymi podróżowały.
Według szacunków Rafaela Lary z APDHA w 2016 roku łączna liczba jednostek pływających, na których nielegalni migranci dotarli do Hiszpanii, wyniosła 475, a już rok później sięgnęła prawie 1200.
- Oczekujemy, że liczba migrantów usiłujących dostać się do Hiszpanii przez Morze Śródziemne w tym roku drastycznie wzrośnie w porównaniu z 2017 rokiem - dodał Rafael Lara.
Z danych APDHA wynika, że w 2017 roku liczba docierających do Hiszpanii drogą lądową (przez Ceutę i Melillę) migrantów wyniosła 28,5 tysięcy, czyli była większa o ponad sześć tysięcy w stosunku do grupy przybyszów korzystających z jednostek pływających.
Wśród regionów, do których masowo docierali w ubiegłym roku nielegalni migranci, przeważały wspólnoty autonomiczne Andaluzji i Murcji, a także hiszpańskie enklawy w Afryce Północnej: Ceuta i Melilla. W tych dwóch ostatnich niemal co miesiąc miała miejsce próba masowego wtargnięcia migrantów przez ustawione na granicy marokańsko-hiszpańskiej kilkumetrowe ogrodzenia.
Szacuje się, że zarówno wśród migrantów docierających morzem, jak i forsujących ogrodzenia graniczne dominowali obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, a także Marokańczycy i Algierczycy.
Według statystyk APDHA wśród nielegalnych migrantów, którzy w 2017 roku przybijali do brzegów Hiszpanii z Afryki Północnej, byli też obywatele państw azjatyckich. W grupie tej dominowali Syryjczycy - 2,2 tysiące.
Natomiast zdaniem autorów najnowszego raportu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w 2018 roku prawdopodobne jest zwiększenie ruchu migrantów na zachodnim szlaku śródziemnomorskim. Największy wpływ na sytuację na zewnętrznych granicach UE będzie miała nadal spora liczba migrantów w Libii.
Autor: kw, PTD/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Frontex