"Jak zagłosowałbyś w przypadku referendum dotyczącego monarchii i republiki?"

Źródło:
PAP

Z okazji przypadającego w poniedziałek święta narodowego Hiszpanii opublikowano sondaż ośrodka badawczego 40db, w którym prawie 41 procent obywateli opowiada się za ustanowieniem w tym kraju republiki. Z kolei za monarchią przywróconą jako ustrój państwowy w 1975 roku, jest blisko 35 procent pytanych Hiszpanów.

Sondaż, który opublikowano w poniedziałek jest jednym z nielicznych przeprowadzonych w tym kraju w ostatnich latach badań dotyczących ustroju politycznego.

Zamówiło je stowarzyszenie PMI skupiające 16 niezależnych hiszpańskich mediów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prawie co czwarty pytany odmówił odpowiedzi lub nie miał zdania

Zadane 3000 respondentów pytanie brzmiało: "Jak zagłosowałbyś w przypadku referendum dotyczącego monarchii i republiki?". 40,9 proc. obywateli Hiszpanii opowiada się za ustanowieniem w tym kraju republiki, z kolei za monarchią, przywróconą jako ustrój państwowy w 1975 roku, jest blisko 34,9 proc. Hiszpanów.

CZYTAJ TAKŻE: "Złodzieju, wynoś się z Katalonii". Protesty przeciwko wizycie króla i premiera >>>

Autorzy badania przeprowadzonego pomiędzy 21 września a 5 października wskazali, że aż 24,2 procent ankietowanych nie chciało odpowiedzieć lub nie miało zdania w sprawie preferowanego przez siebie ustroju politycznego.

Uczestnikom ankiety zadano równocześnie pytanie dotyczące potrzeby przeprowadzenia w Hiszpanii referendum w sprawie utrzymania monarchii. Organizację takiego plebiscytu popiera 47,8 proc. osób, a za niepotrzebne uważa go 36,1 proc. ankietowanych. 

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock