Władze miasta kontra sąd. Spór o historię w Madrycie

Francisco Franco rządził Hiszpanią od 1936 rokuWikipedia CC BY-SA 3.0 | Strakhov

Sąd w Madrycie zakazał władzom hiszpańskiej stolicy zmiany nazwy upamiętniającej czterech braci sympatyzujących z generałem Francisco Franco. To trzeci od końca kwietnia wyrok wstrzymujący proces defrankizacji ulic w stolicy.

Jak ujawniły w środę hiszpańskie media, w orzeczeniu sędzia stwierdziła, że nie istnieją przesłanki, aby aleję Hermanos Garcia Noblejas (Braci Garcia Noblejas) przemianować na Institucion Libre de Ensenanza (Niezależnej Instytucji Nauczania).

W uzasadnieniu wtorkowego wyroku sędzia wyjaśniła, że wprowadzona przez władze Madrytu zmiana nazwy alei z powodu rzekomej przynależności podczas wojny domowej dwóch z czterech braci Garcia Noblejas do frankistowskiej Błękitnej Dywizji nie ma podstaw historycznych.

Z werdyktu, do którego dotarł dziennik "ABC", wynika, że sędzia przyznała, że jeden z braci, sierżant Javier Garcia Noblejas Brunet, wstąpił w 1941 roku do Błękitnej Dywizji, ale wskazała, że jego aktywność militarna rozpoczęła się już po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii i poza jej granicami, w ZSRR.

Sędzia zaznaczyła, że komisja miejska nakazując usunięcie braci Garcia Noblejas z nazwy alei nie kierowała się "rzeczywistym udziałem w zamachu stanu generała Franco, w wojnie domowej czy w prowadzonych przez reżim represjach".

Trzecie orzeczenie

Werdykt zakazujący zmiany nazwy alei usytuowanej w okręgu Ciudad Lineal jest trzecim orzeczeniem hamującym rozpoczęte 27 kwietnia w Madrycie przemianowywanie ulic gloryfikujących osoby bądź wydarzenia związane z frankizmem.

Od końca kwietnia madryckie sądy dwukrotnie jeszcze orzekały o zakazie zmiany nazw ulic. Werdykty te dotyczyły ulicy Caidos de la Division Azul (Poległych z Błękitnej Dywizji) w stołecznym dystrykcie Chamartin, a także ulicy El Algabeno w dystrykcie Hortaleza.

Werdykt Sądu Najwyższego

Rozpoczęcie zmiany nazw ulic w Madrycie możliwe było dzięki werdyktowi Sądu Najwyższego Hiszpanii, który w kwietniu anulował ubiegłoroczne orzeczenie stołecznego sądu zakazujące korekt w nazewnictwie z powodów politycznych.

24 października 2017 roku madrycki sąd zawiesił wykonanie uchwały rady miejskiej z 4 maja 2017 roku, przewidującej możliwość wprowadzania zmian nazw stołecznych ulic, które gloryfikują osoby bądź miejsca związane z frankizmem.

Generał Franco i jego zwolennicy zapoczątkowali zamach stanu 18 lipca 1936 roku. Pucz przerodził się w trwającą do 1939 roku wojnę domową w Hiszpanii, w którą uwikłane były inne kraje wspierające strony konfliktu, m.in. Niemcy, ZSRR i Włochy.

Dopiero w 1973 roku, po 37 latach kierowania rządem, Franco zrezygnował z funkcji premiera, zachowując jednak najwyższą władzę w państwie jako regent i zwierzchnik sił zbrojnych. Dyktatura zakończyła się dwa lata później wraz ze śmiercią generała.

Autor: js//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Strakhov

Tagi:
Raporty: