W celu zapobieżenia secesji regionu hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił prośbę regionalnego rządu katalońskiego o wstrzymanie się z zastosowaniem środków proponowanych przez hiszpański rząd, które obejmują m.in zawieszenie katalońskiej autonomii.
Kataloński rząd regionalny złożył w czwartek w Sadzie Najwyższym dwa odwołania, w których wnosi o anulowanie uchwały hiszpańskiej Rady Ministrów z ubiegłej soboty. Rząd centralny zaproponował w niej zastosowanie artykułu 155 konstytucji, co oznaczałoby zawieszenie katalońskiej autonomii. Rząd premiera Mariano Rajoya wnioskował o usunięcie ze stanowiska regionalnego premiera Carlesa Puigdemonta, przedstawiciela proniepodległościowej centroprawicy katalońskiej, rozwiązanie jego rządu, ograniczenie uprawnień katalońskiego parlamentu i zwołanie wyborów regionalnych najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy. Propozycje te przekazano do Senatu, gdzie zostaną prawdopodobnie zatwierdzone w piątek, ponieważ rządząca Partia Ludowa dysponuje w Izbie Wyższej absolutną większością.
Kryzys po referendum
Od dawna tlący się kryzys konstytucyjny wybuchł wraz z przeprowadzeniem 1 października uznanego za nielegalne przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego w Katalonii.
W plebiscycie wzięło udział tylko 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych. 90 procent z nich, czyli zaledwie 27 procent całej ludności Katalonii lub 38 procent wszystkich uprawnionych do głosowania, opowiedziało się za niepodległością regionu.
Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP