Hiszpański rząd utworzy obóz dla uchodźców na Gran Canarii

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Nasila się liczba afrykańskich imigrantów na Wyspach KanaryjskichReuters
wideo 2/2
ReutersNasila się liczba afrykańskich imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie masowo przybywają migranci z Afryki. Rząd Hiszpanii wybuduje na Gran Canarii obóz dla imigrantów. Nowy ośrodek ma pomieścić około 7 tysięcy osób.

Jak poinformował w piątek odpowiedzialny za resort migracji w hiszpańskim rządzie minister Jose Luis Escriva, cytowany przez dziennik "El Confidencial", w kanaryjskim ośrodku istniałaby możliwość jedynie tymczasowego kwaterowania nielegalnych przybyszów. Escriva zastrzegł, że pobyt imigrantów trwałby do czasu przekazania przez Hiszpanię nielegalnych przybyszów krajom ich pochodzenia. Dodał, że tylko nieliczni będą mieli prawo do azylu politycznego. Odrzucił opcję kierowania imigrantów do kontynentalnej części Hiszpanii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na Wyspy Kanaryjskie masowo przybywają migranci z Afryki Elvira Urquijo/PAP/EPA

W piątek szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska podczas spotkania w Rabacie z ministrem spraw wewnętrznych Maroka Abd el-Wafim Laftitem wezwał władze tego kraju do większego zaangażowania w patrolowanie swojej linii brzegowej. Polityk przypomniał, że to właśnie z Maroka masowo docierają na Wyspy Kanaryjskie afrykańscy imigranci.

Władze Wysp Kanaryjskich umieściły nielegalnych imigrantów w hotelachELVIRA URQUIJO/PAP/EPA

Według autonomicznego rządu Wysp Kanaryjskich od 1 stycznia do 16 listopada br. dotarło tam łącznie 18 tys. nielegalnych imigrantów. 9 tys. nielegalnych przybyszów dotarło tam w ciągu minionych czterech tygodni, a ponad połowę z nich stanowili Marokańczycy.

W połowie listopada w kanaryjskiej gminie Mogan na Gran Canarii ponad 200 nielegalnych imigrantów skierowano do opustoszałych wskutek epidemii hoteli i ośrodków turystycznych. Lokalne władze sprzeciwiły się tej decyzji, wskazując, że jest ona krzywdząca dla regionalnych przedsiębiorców turystycznych. Wskazywano też, że wśród docierających na wyspę imigrantów są osoby z COVID-19. Z dotychczasowego śledztwa wynika, że skierowanie nielegalnych imigrantów do hotelowych apartamentów to efekt błędu jednego z pracowników regionalnej administracji.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elvira Urquijo/PAP/EPA