Położona w Hiszpanii Rota będzie największą bazą morską dla sił amerykańskich stacjonujących na południu Europy – ujawnił w środę madrycki dziennik "El Pais", powołując się na hiszpańskich dyplomatów i wojskowych.
Według gazety Pentagon zamierza w Rocie między innymi zwiększyć obecność wojsk amerykańskich o 600 żołnierzy, przysłać dodatkowe śmigłowce oraz podnieść z czterech do sześciu liczbę bazujących tam niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke.
Nowy status strategicznie położonej w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej Roty wymaga negocjacji między władzami USA i Hiszpanii, a także "konieczność uaktualnienia dwustronnej umowy o współpracy wojskowej zawartej w 1988 roku" - zaznaczył "El Pais".
Według madryckiego dziennika "zwiększenie o 50 procent amerykańskiej obecności w Rocie" doszłoby do skutku dopiero po zatwierdzeniu przez hiszpański parlament większościowego rządu. Głosowanie nad poparciem dla drugiego, mniejszościowego gabinetu Pedro Sancheza spodziewane jest dopiero w styczniu.
"Obecnie pełniący obowiązki rząd jest w stanie zgodzić się już teraz na zastąpienie czterech niszczycieli, które dotarły do Roty w latach 2014-2015, innymi jednostkami, bardziej zaawansowanymi technologicznie. Ich wymiana miałaby nastąpić między 2020 a 2022 rokiem" - napisał dziennik.
Wsparcie mimo małych wydatków na armię
"El Pais" poinformował 10 grudnia, że USA zmniejszyły presję na rząd Hiszpanii dotyczącą wzrostu wydatków na obronę do poziomu 2 procent PKB. Według gazety zmiana stosunku Amerykanów w tej sprawie wynika z rosnącego znaczenia znajdujących się w Hiszpanii baz wojskowych, w których stacjonują żołnierze USA.
Stołeczny dziennik twierdzi, że amerykański sekretarz obrony Mark Esper wysłał jesienią do szefowej ministerstwa obrony Hiszpanii Margarity Robles list, w którym podziękował za współpracę wojskową między Madrytem a Waszyngtonem. "Doceniam, że Hiszpania gości u siebie amerykańskie siły w bazach Moron i Rota, a także pochwalam jej ogólnie silny wkład militarny" - napisał Esper.
Hiszpania z wydatkami na obronę na poziomie 0,92 procent swojego PKB, zalicza się do grona trzech państw członkowskich NATO, obok Luksemburga i Belgii, wydających najmniej na armię, czyli poniżej 1 procent.
Na początku czerwca hiszpańskie media poinformowały, że Amerykanie chcą wzmocnić Rotę sześcioma śmigłowcami Sikorsky SH-60 Seahawk, które wsparłyby cztery niszczyciele znajdujące się w tej bazie od 2014 roku. W latach 2020-22 miałaby nastąpić wymiana tych jednostek na okręty wyposażone w nowocześniejszą technologię.
Autor: momo, pp, asty/kab / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (public domain)