Hiszpania dostarczy Ukrainie amerykańskie transportery opancerzone - podały w środę hiszpańskie media. Minister obrony Margarita Robles zadeklarowała, że Hiszpania przekaże ukraińskim wojskom także czołgi Leopard 2A. Z kolei szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni.
Hiszpańskie media, powołując się na informacje ministerstwa obrony w Madrycie, informują, że Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M113. Dostawa zostanie zrealizowana w poniedziałek w ramach transportu uzbrojenia, wysłanego przez hiszpańską armię z portu w Bilbao, na północy kraju.
Przekazanie transporterów to druga w ciągu ostatniego półrocza dostawa tych pojazdów dla sił ukraińskich ze strony Hiszpanii. Wcześniej, we wrześniu, Madryt przekazał Kijowowi również 20 pojazdów M113.
Hiszpania przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2A
Podczas tegorocznej wiosny, jak zadeklarowała minister obrony Margarita Robles, Hiszpania przekaże ukraińskim wojskom także czołgi Leopard 2A. Z ustaleń dziennika "El Pais", opublikowanych w środę, wynika, że w pierwszym transporcie będzie ich od czterech do sześciu.
Pięć z planowanych do wysyłki na Ukrainę czołgów, jak ustaliły media, trafiło już do remontu. Modernizacja odbywa się w jednym z zakładów na terenie prowincji Sewilla, na południu kraju.
Siły zbrojne Hiszpanii posiadają w sumie 108 czołgów Leopard 2 A4 oraz 229 czołgów Leopard 2E. Część tych pojazdów, jak utrzymuje resort, nie nadaje się do użytku z powodu awarii.
Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa apeluje w sprawie Ukrainy
Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni. - Ciągle wykluczamy coś, co w końcu jesteśmy gotowi zrobić. To czyni nas niewiarygodnymi. Ten pośpiech w mówieniu "nie" powinien się wreszcie skończyć, jest szkodliwy - powiedział Heusgen.
W odniesieniu do debaty na temat ewentualnego dostarczenia myśliwców na Ukrainę, która jest atakowana przez Rosję, Heusgen powiedział gazetom grupy medialnej Bayern: "Jeśli chodzi o samoloty, ich dostarczenie jest zgodne z prawem na mocy artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych".
- Gdybyśmy mieli jeszcze rosyjskie samoloty z czasów NRD, które mogłyby być obsługiwane przez ukraińskich pilotów, powiedziałbym: oczywiście udostępnijmy je Ukrainie - podkreślił Heusgen. - Ale teraz chodzi o amerykańskie myśliwce F-16, których Niemcy w ogóle nie mają - dodał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive