Hiszpania przekaże Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ćwiczenia z udziałem transporterów opancerzonych M113
Ćwiczenia z udziałem transporterów opancerzonych M113
Reuters Archive
Reuters ArchiveĆwiczenia z udziałem transporterów opancerzonych M113

Hiszpania dostarczy Ukrainie amerykańskie transportery opancerzone - podały w środę hiszpańskie media. Minister obrony Margarita Robles zadeklarowała, że Hiszpania przekaże ukraińskim wojskom także czołgi Leopard 2A. Z kolei szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni.

Hiszpańskie media, powołując się na informacje ministerstwa obrony w Madrycie, informują, że Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M113. Dostawa zostanie zrealizowana w poniedziałek w ramach transportu uzbrojenia, wysłanego przez hiszpańską armię z portu w Bilbao, na północy kraju.

Przekazanie transporterów to druga w ciągu ostatniego półrocza dostawa tych pojazdów dla sił ukraińskich ze strony Hiszpanii. Wcześniej, we wrześniu, Madryt przekazał Kijowowi również 20 pojazdów M113.

Transporter opancerzony M113Reuters Archive

Hiszpania przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2A

Podczas tegorocznej wiosny, jak zadeklarowała minister obrony Margarita Robles, Hiszpania przekaże ukraińskim wojskom także czołgi Leopard 2A. Z ustaleń dziennika "El Pais", opublikowanych w środę, wynika, że w pierwszym transporcie będzie ich od czterech do sześciu.

Pięć z planowanych do wysyłki na Ukrainę czołgów, jak ustaliły media, trafiło już do remontu. Modernizacja odbywa się w jednym z zakładów na terenie prowincji Sewilla, na południu kraju.

Siły zbrojne Hiszpanii posiadają w sumie 108 czołgów Leopard 2 A4 oraz 229 czołgów Leopard 2E. Część tych pojazdów, jak utrzymuje resort, nie nadaje się do użytku z powodu awarii.

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa apeluje w sprawie Ukrainy

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni. - Ciągle wykluczamy coś, co w końcu jesteśmy gotowi zrobić. To czyni nas niewiarygodnymi. Ten pośpiech w mówieniu "nie" powinien się wreszcie skończyć, jest szkodliwy - powiedział Heusgen.

W odniesieniu do debaty na temat ewentualnego dostarczenia myśliwców na Ukrainę, która jest atakowana przez Rosję, Heusgen powiedział gazetom grupy medialnej Bayern: "Jeśli chodzi o samoloty, ich dostarczenie jest zgodne z prawem na mocy artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych".

- Gdybyśmy mieli jeszcze rosyjskie samoloty z czasów NRD, które mogłyby być obsługiwane przez ukraińskich pilotów, powiedziałbym: oczywiście udostępnijmy je Ukrainie - podkreślił Heusgen. - Ale teraz chodzi o amerykańskie myśliwce F-16, których Niemcy w ogóle nie mają - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości