Hiszpański parlament zdecydował w sprawie katalońskich separatystów

Źródło:
PAP
Parlament przyjął ustawę o amnestii dla katalońskich separatystów
Parlament przyjął ustawę o amnestii dla katalońskich separatystówReuters
wideo 2/3
Parlament przyjął ustawę o amnestii dla katalońskich separatystówReuters

Parlament w Hiszpanii zatwierdził ustawę o udzieleniu amnestii politykom, którzy byli zaangażowani w nielegalną próbę ogłoszenia secesji Katalonii w 2017 roku. Amnestia może objąć setki osób. Był to jeden z warunków stawianych premierowi Pedro Sanchezowi przez separatystyczne katalońskie ugrupowania przed poparciem jego nowego rządu w listopadzie 2023 roku.

Hiszpański parlament w czwartkowym głosowaniu ostatecznie zatwierdził ustawę o udzieleniu amnestii politykom zaangażowanym w nielegalną i nieudaną próbę ogłoszenia secesji Katalonii od Hiszpanii w 2017 roku - podała agencja Associated Press.

Za ustawą o "instytucyjnej, politycznej i społecznej normalizacji w Katalonii" zagłosował lewicowy rząd koalicyjny Pedro Sancheza, dwie katalońskie partie separatystyczne i inne mniejsze ugrupowania. Prawo zostało przyjęte większością 177 do 172 głosów w izbie niższej (Kongresie Deputowanych), przy sprzeciwie konserwatywnej Partii Ludowej i prawicowo-populistycznej Vox.

Pedro Sanchez w hiszpańskim parlamenciePAP/EPA/JJ Guillen
Hiszpański parlament zatwierdził ustawę o udzieleniu amnestii katalońskim separatystomPAP/EPA/JJ Guillen

Amnestia może objąć setki osób

Amnestia może objąć setki osób, w tym Carlesa Puigdemonta, szefa partii Razem dla Katalonii (Junts) i organizatora referendum w sprawie secesji z 2017 roku. AP zaznaczyła, że ustawę najprawdopodobniej będą analizować sądy wyższych instancji, a część ekspertów uważa, że amnestia jest niezgodna z konstytucją.

Zobacz też: "Katalonia wybrała nową drogę". Separatyści tracą większość

Projekt ustawy został 14 maja odrzucony przez Senat - w którym większość mają ugrupowania opozycyjne - jednak czwartkowe głosowanie w Kongresie Deputowanych doprowadziło do jego uchwalenia.

Amnestia była jednym z warunków stawianych premierowi Pedro Sanchezowi przez separatystyczne ugrupowania z Katalonii przed poparciem jego nowego rządu w listopadzie 2023 roku. Politycy Junts, którzy w 350-osobowym Kongresie Deputowanych mają siedmiu przedstawicieli, kilkakrotnie ostrzegali Sancheza, że brak przepisów o amnestii może doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych w Hiszpanii.

- To naprawdę historyczny dzień. W konflikcie, który trwa od wieków, wygraliśmy jedną bitwę - powiedziała Miriam Nogueras z partii Junts. Ugrupowanie zaznaczyło, że kolejnym celem będzie próba wymuszenia na premierze wycofania się z obietnicy, że nigdy nie udzieli zgody na przeprowadzenie w Katalonii referendum w sprawie niepodległości.

KataloniaPAP/Reuters

Skazanie katalońskich polityków

14 października 2019 roku Sąd Najwyższy w Madrycie skazał na kary od 9 do 13 lat więzienia dziewięciu polityków z Katalonii za zorganizowanie w 2017 roku referendum niepodległościowego w tym regionie. Niebawem po tym werdykcie w Katalonii wybuchły trwające blisko cztery tygodnie zamieszki, w których rannych zostało ponad 600 osób.

Pedro Sanchez poinformował o zamiarze ułaskawienia dziewięciu separatystycznych polityków z Katalonii w czerwcu 2021 roku.

Czytaj też: "Ktoś musi zrobić pierwszy krok". Premier zapowiedział ułaskawienie separatystów

Autorka/Autor:ek

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JJ Guillen

Tagi:
Raporty: