Hiszpański minister rezygnuje po dwóch tygodniach. Wyszła sprawa oszustw


Hiszpański minister kultury i sportu Maxim Huerta zrezygnował z pełnienia urzędu w środę, niespełna dwa tygodnie po objęciu stanowiska. Wcześniej tego dnia media poinformowały, że w przeszłości dokonał oszustw podatkowych.

Na konferencji prasowej w Madrycie, informując o swojej decyzji, Huerta podkreślił, że zapłacił już karę związaną z jego deklaracjami podatkowymi w latach 2006 i 2008, i podkreślił, że jest "całkowicie niewinny".

"Oszukał fiskusa na 218,3 tysięcy euro"

- Zapłaciłem karę dwukrotnie, wówczas i dziś, tutaj - mówił dziennikarzom, wyjaśniając, że grzywna wynikała ze zmian w regulacjach podatkowych.

Wcześniej w środę madrycki dziennik "El Confidencial" napisał, że Huerta oszukał hiszpańskiego fiskusa poprzez wliczanie w sposób nieuprawniony wydatków związanych ze swoim domem letniskowym w koszty własnej spółki. Dzięki temu znacznie obniżył sumę należnych skarbówce podatków. "W maju 2017 r. Sąd Najwyższy w Madrycie orzekł, że Huerta oszukał fiskusa na 218,3 tysięcy euro w latach 2006-2008. (...) Minister został ukarany grzywną o łącznej wartości 365,9 tysięcy euro" - napisała gazeta.

Do dymisji ministra w sprawującym władzę od 2 czerwca rządzie Pedro Sancheza wzywały partie opozycyjne.

Nowy rząd w Hiszpanii

Agencja Reutera podkreśla, że dotychczas Hiszpanie pozytywnie oceniali nowy socjalistyczny rząd, który objął władzę po sześciu latach dominacji prawicy i w którym pierwszy raz w historii kraju większość stanowisk objęły kobiety. Popularność PSOE od tego czasu w sondażach zdecydowanie wzrosła.

Rząd socjalistów został sformowany w rezultacie afery korupcyjnej w Partii Ludowej (PP), która rządziła krajem od 2011 roku. Sanchez został nowym szefem rządu po przegłosowaniu wotum nieufności wobec premiera i przewodniczącego PP Mariano Rajoya. Głosowanie przeprowadzone 1 czerwca powiązano z wyborem nowego premiera; socjaliści zaproponowali na to stanowisko swojego przewodniczącego.

Zgłoszenie wniosku o wotum nieufności dla Rajoya nastąpiło po wyroku sądu w jednej z najgłośniejszych spraw korupcyjnych z ostatnich lat w Hiszpanii. 29 powiązanych z PP osób, zarówno polityków, jak i przedsiębiorców, usłyszało wyroki między innymi za płatną protekcję, fałszerstwa i pranie pieniędzy.

Autor: ads//now / Źródło: PAP