Konferencja Episkopatu Hiszpanii rozpoczęła tworzenie na terenie diecezji komisji mieszanych do walki z przestępstwami związanymi z przemocą seksualną. W ich skład wchodzą osoby duchowne i świeccy.
Biskupi zapewnili, że prowadzą własne akcje, by zwalczać i przeciwdziałać nadużyciom seksualnym ze strony ludzi Kościoła, napisano w dokumencie przekazanym prokuraturze generalnej w Madrycie. Potwierdzili oni też gotowość do współpracy na tym polu z hiszpańskim wymiarem ścigania.
"W najbliższym czasie przedstawimy prokuraturze generalnej protokół wskazujący na podejmowane przez nas działania w zakresie prewencji oraz zwalczania nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła" - napisali biskupi, dodając, że są gotowi do podjęcia rozmów z prokuraturą generalną.
Episkopat wyjaśnił, że sygnały o możliwości popełnienia nadużycia ze strony osoby duchownej trafiające do hierarchii kościelnej są kierowane do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Biskupi wyrazili ubolewanie, że w 2017 i 2018 r. w całej Hiszpanii skazano ponad 100 osób za przestępstwa seksualne, ale wskazali, że osoby związane z Kościołem stanowiły wśród nich niewielki odsetek.
Odpowiedź na wezwanie prokuratury generalnej
Stanowisko hiszpańskich biskupów jest odpowiedzią na apel prokuratury generalnej, która pod koniec czerwca wezwała władze kościelne do wstrzymania wewnętrznych śledztw dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez osoby duchowne i natychmiastowego informowania wymiaru ścigania o doniesieniach dotyczących ewentualnych przestępstw.
Władze hiszpańskiego Kościoła dotychczas negatywnie ustosunkowywały się do tych żądań prokuratury generalnej, które umniejszają wartość kościelnych śledztw. Biskupi twierdzą tymczasem, że służą one m.in. wykluczeniu pomówień, donosów i bezpodstawnych oskarżeń wobec duchownych.
Ani hiszpański Kościół, ani prokuratura generalna w Madrycie nie dysponują informacjami o skali przestępstw seksualnych wobec nieletnich ze strony duchownych. W styczniu prokurator generalna Maria Jose Segarra wezwała ministerstwo sprawiedliwości do opracowania statystyk na temat tego zjawiska, ale resort dotychczas nie ustosunkował się do tego wniosku.
Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock