Herling-Grudziński upamiętniony w Rosji

 
Gustaw Herling-Grudziński, zdjęcie z kartoteki NKWDwikipedia.org

Znany pisarz Gustaw Herling-Grudziński doczekał się kamienia pamiątkowego w Rosji. Uroczystość miała miejsce w Jarcewie, gdzie w latach 1940-1942 przebywał w stalinowskim łagrze.

Wśród przybyłych na odsłonięcia kamienia pamiątkowego znalazła się córka autora "Innego świata" - Marta Herling, a także przedstawiciele polskiego ministerstwa kultury, MSZ i lokalnych rosyjskich władz.

Jak powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Cezary Karpiński, ten kamień pamiątkowy jest również wspomnieniem tysięcy innych Polaków, skazanych przez władze stalinowskie na GUŁag. - To szczególne miejsce dla naszej historii,dla losów wielu tysięcy Polaków - powiedział dyplomata.

Zwrócił też uwagą na życzliwą postawę władz Obwodu Archangielskiego, gdzie znajduje się Jercewo. To m.in. dzięki nim udało się upamiętnić Polaka.

Kronikarz GUŁagów

Urodzony w 1919 roku Gustaw Herling–Grudziński w 1940 roku znalazł się w rękach NKWD. Skazano go na 5 lat Łagru i trafił do Jarcewa. Po prowadzonej w 1942 roku głodówce został zwolniony na mocy układu Sikorski-Majski.

Swoje wspomnienia z tego okresu spisał w klasycznej już książce należącej do gatunku literatury obozowej - "Innym Świecie". Zmarł w 2000 roku w Neapolu.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org