Były przywódca junty wojskowej wrócił do więzienia. Jego prawnik: został siłą uprowadzony

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Były przywódca junty wojskowej w Gwinei, Moussa Dadis Camara, który w 2008 roku przejął władzę w tym państwie, znalazł się z powrotem w więzieniu w stolicy kraju, Konakry. Jego prawnik przekonuje, że został "siłą uprowadzony" przez uzbrojoną grupę. Camara jest oskarżony o szereg morderstw, tortur i gwałtów popełnionych w 2009 roku przez siły bezpieczeństwa.

Agencje AFP i Reutera, powołując się na świadków, podały w sobotę, że w centrum administracyjnym stolicy Gwinei, Konakry, słychać było strzały z ciężkiej broni automatycznej, a dostęp do tej części miasta zablokowały siły bezpieczeństwa.

Niedługo później podano, że grupa zamaskowanych i ciężko uzbrojonych żołnierzy przybyła około godziny 4 rano czasu lokalnego przed więzienie w stołecznej dzielnicy Kaloum, gdzie znajduje się między innymi pałac prezydencki, a także wiele ministerstw, ambasad i banków.

Prawnik Camary uprowadzeniu, minister sprawiedliwości o ucieczce

- Prokurator potwierdził mi, że mój klient został wyprowadzony z więzienia przez ciężko uzbrojonych mężczyzn - powiedział prawnik Camary, cytowany przez AFP. - Nadal uważam, że został uprowadzony. Nie myślał o ucieczce, bo ufa wymiarowi sprawiedliwości w swoim kraju - dodał, zaznaczając, że życie Camary jest w niebezpieczeństwie.

Reuters - powołując się na ministra sprawiedliwości Charlesa Alphonse'a Wrighta - podał, że oprócz Camary uwolnieni zostali także trzej wysocy rangą urzędnicy. - Zostaną odnalezieni, gdziekolwiek się znajdują - oświadczył minister w radiu. Wright potwierdził też, że granice państwa zostały zamknięte, by uniemożliwić uciekinierom wyjazd z kraju.

KonkaryShutterstock

Camara z powrotem w więzieniu. "Został siłą uprowadzony"

Po godzinie 17.30 (16.30 w Gwinei) Reuters podał, że prawnik Camary, Pepe Antoine Lamah, potwierdził, że były przywódca junty wojskowej znalazł się z powrotem w więzieniu. Zaprzeczył także, jakoby jego klient dobrowolnie uczestniczył w opisywanej przez ministra sprawiedliwości ucieczce z więzienia.

Lamah oświadczył, że Camara "został siłą uprowadzony". Przekonywał także, że "nie do przyjęcia, a nawet niestosowne jest nazwanie porwania ucieczką".

Oskarżony o szereg morderstw, tortur i gwałtów

Camara został aresztowany we wrześniu 2022 roku i oskarżony o szereg morderstw, tortur i gwałtów popełnionych 28 września 2009 roku przez siły bezpieczeństwa na stadionie na przedmieściach Konakry, gdzie zgromadziły się dziesiątki tysięcy zwolenników opozycji. AFP przypomniało, że według raportu ONZ, zginęło wówczas co najmniej 156 osób, a co najmniej 109 kobiet zgwałconych. Camara wypiera się odpowiedzialności, obwiniając za te okrucieństwa żołnierzy.

Gwineą, jednym z najbiedniejszych państw świata, rządzi pułkownik Mamady Doumbouya, który objął władzę w wyniku zamachu stanu w 2021 roku - jednego z ośmiu w Afryce Zachodniej i Środkowej w ciągu ostatnich trzech lat.

Autorka/Autor:akw/gp

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock