Duński Sąd Najwyższy anulował uniewinniający wyrok dla trzech mężczyzn, który zgwałcili pijaną nastolatkę chorą na cukrzycę. Nieprzytomną dziewczynę znaleziono po kilku godzinach w krzakach. Jej pompa insulinowa była odłączona
Do gwałtu doszło w Herfolge we wrześniu 2014 roku. Wszyscy trzej napastnicy mieli wówczas po 17 lat.
W kwietniu sąd uniewinnił całą trójkę od zarzutu gwałtu. Wyrok wywołał falę oburzenia i szereg demonstracji w Danii, protestujący domagali się sprawiedliwości i ukarania gwałcicieli.
Sąd Najwyższy Wschodniej Danii orzekł w poniedziałek, że ofiara nastolatków była zbyt pijana, by wyrazić zgodę na seks. Odrzucił tym samym wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił nastolatków, tłumacząc, że dziewczyna była w dobrym stanie i mogła odmówić.
Dwaj sprawcy trafią do więzienia na 8 miesięcy, a trzeci na pół roku.
Gwałt na imprezie
Nastolatkowie brali udział w imprezie. 17-latka chorująca na cukrzycę piła alkohol. Znajomym mówiła, że jeszcze nigdy nie była tak pijana.
Kilka godzin po imprezie nastolatkę znaleziono w krzakach. Była poobijana i ranna, lekarze stwierdzili u niej ślady gwałtu.
Gwałciciele porzucili ją z odłączoną pompą insulinową, przez co nastolatka miała kilkukrotnie wyższe stężenie glukozy we krwi niż u zdrowego człowieka.
Dwaj napastnicy przyznali, że nie znali nawet imienia nastolatki i nie rozmawiali z nią w czasie gwałtu.
Dania i problem gwałtów
Helena Hansen z Duńskiego Towarzystwa Kobiecego, organizacji broniącej praw kobiet, powiedziała, że "wyrok da ofiarom gwałtów odwagę do mówienia".
Z wyroku cieszy się także feministyczna organizacja Joan Sisters, która wcześniej ostro krytykowała "niefortunny sygnał" od sądu rejonowego zezwalający na gwałt. Organizacja była oburzona tym, że sąd rejonowy argumentował swój wyrok tym, że nastolatka wcześniej tańczyła z jednym ze swoich oprawców, co - jak tłumaczył wówczas sąd - miało być "niebezpośrednią zgodą na seks".
Amnesty International twierdzi, że w Danii w sprawie gwałtów panuje "bezkarność", bo większość spraw nawet nie trafia do sądu. AI alarmuje, że istnieje "dysproporcjonalnie wysoki współczynnik umarzania spraw na poziomie śledztwa".
Autor: pk\mtom / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - domena publiczna | Riemann