Grube portfele dyktatorów

Aktualizacja:
 
Mubarak władzy - w przeciwieństwie do pieniądzy - już nie maPAP/EPA. archiwum TVN24

Łączą ich władza, miejsce w historii oraz potężne majątki. Ceausescu, Husajn, Castro i do niedawna Hosni Mubarak. Jak wyglądają majątki dyktatorów. Byłych i tych obecnych.

Trzydziestoletnia era Hosni Mubaraka w Egipcie oficjalnie zakończyła się w piątek, ale o swoją przyszłość były już prezydent i jego rodzina mogą być spokojni. Fortuna całej familii może wynosić od 40 do 70 mld dolarów. Jak wynika z raportu arabskiej gazety "Al Khabar", większość majątku została ulokowana w bankach szwajcarskich i brytyjskich lub zamrożona w nieruchomościach w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles i wzdłuż kosztownego wybrzeża Morza Czerwonego. Były egipski przywódca wciąż pozostaje właścicielem wielu nieruchomości - np. na Manahattanie czy w Kalifornii.

Dokładna suma majątku klanu Mubarak nie jest znana. Podobnie jak jego pochodzenie - przypuszcza się, że źródłami dochodów są m.in. korupcyjne prywatyzacje, premie uzyskiwane z tytułu zamówień wojskowych oraz konfiskaty majątku obalonego w 1952 roku króla Egiptu Faruka.

Fortuna może wkrótce stopnieć, bo egipskie władze zwróciły się do Unii Europejskiej o zamrożenie kont Mubaraka. Zablokowanie dostępu do kont wymaga oficjalnej decyzji wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Przypadek Mubaraka nie jest wyjątkowy. Inni dyktatorzy też lubią pieniądze niezależnie od tego, do jakiej ideologii oficjalnie deklarują przywiązanie.

MAJĄTKI INNYCH DYKTATORÓW: Fidel Castro W 2006 r. majątek kubańskiego dyktatora został przez Forbesa oceniony na 900 mln dolarów.

Nicolae Ceausescu Majątek rumuńskiego dyktatora został częściowo odebrany przez państwo po upadku jego rządów. Zagadką pozostał natomiast los osobistych fortun poszczególnych członków rodziny Ceausescu, w tym tajnych kont walutowych, które - jak zeznał zbiegły na Zachód szef wywiadu gen. Ion Pacepa - trzymał w szwajcarskich bankach. Według niektórych mogło być na nich wtedy nawet 400 mln dol. W 2006 r. zapadł wyrok rumuńskiego sądu, który zwrócił synowi dyktatora część majątku. Valentin Ceausescu walczył o odzyskanie majątku ojca od lat. Wartość tych dóbr rumuńskie gazety oszacowały na równowartość 2,2 mld złotych.

 
Nicolae Ceausescu (romania.org) 

Sam Ceausescu miał 39 luksusowych willi w różnych zakątkach Rumunii. Na co dzień mieszkał jednak w stołecznym pałacu. Znane były jego upodobania do marmuru, którego było w nim pełno. Tak samo jak złotych wykończeń i to nawet w łazienkach. Dyktator baczną uwagę zwracał na to, w czym chodzi. Każdego dnia chodził w nowym garniturze, po czym nakazywał jego spalenie. Jego małżonka Elena miała szafy pełne futer i najmodniejszych butów. Oboje do dyspozycji mieli flotę samolotów - od rosyjskich Ił-ów po amerykańskie Boeingi oraz luksusowych pociągów.

Jean-Claude Duvalier Do oddania władzy na Hati został zmuszony w 1986 r. W ciągu swoich rządów zgromadził 7 mln franków szwajcarskich (19 milionach złotych) na kontach szwajcarskich banków.

W tym czasie państwo, którym przez ponad 30 lat rządził on i jego ojciec, doświadczyło biedy i chaosu.

Saddam Husajn Fortuna straconego pod koniec 2006 r. irackiego dyktatora do tej pory nie jest znana. Jedni szacują ją na miliony, inni na miliardy dolarów. Cenił luksus. Jego garderoba liczyła setki garniturów, kapeluszy i butów. Uwielbiał cygara i owoce morza, które sprowadzono dla niego specjalnymi samolotami.

 
Kim Dzong Il (fot.PAP/EPA) 

Miał do swojej dyspozycji warte miliony dolarów jachty. Wartość tylko jednej z takich jednostek oszacowano na 32 mln dol. Zarzucono mu, że dopuścił się wyjęcia z Centralnego Banku Iraku miliarda dolarów. Część tych pieniędzy udało się potem odnaleźć... w ścianie jego pałacu.

Kim Dzong Il Według brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph", północnokoreański dyktator zgromadził na swoim "funduszu ratunkowym" w Szwajcarii 4 mld dolarów.

Panicznie boi się podróżowania samolotami. Dlatego ma sześć luksusowych pociągów. Wszystkie są opancerzone i wyposażone w telefony satelitarne, sale konferencyjne, telewizyjne i sypialnie. Słynie z zamiłowania do luksusu. Podobno był jedną z pierwszych osób na świecie, która testowała iPoda.

Aleksander Łukaszenko Według informacji publikowanych przez Wikileaks, białoruski dyktator ma na koncie 9 mld dolarów. To m.in. sumy wzięte od Rosjan w zamian za zabezpieczenie dostaw gazu.

Robert Mugabe Prezydent ubogiego Zimbabwe mieszka w pałacu w barokowym stylu. Jego budowa kosztowała 26 mln dol., a w środku znajduje się 25 łazienek, basen i marmurowe posadzki.

 
Robert Mugabe (fot.PAP/EPA) 

Mobutu Sese-Seko Był wieloletnim prezydentem Demokratycznej Republiki Konga. Za swoich rządów zdefraudował 5 mld. dolarów.

W czasie, kiedy jego kraj zmagał się z klęską humanitarną, do jego dyspozycji były olbrzymie pałace, luksusowe łodzie i flota olbrzymich samolotów Boeing 747.

Źródło: tvn24.pl, Sekcja dokumentacji i analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA. archiwum TVN24