Grecka skrajnie prawicowa partia Spartanie wykluczona z wyborów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP
Założyciel Złotej Jutrzenki Ilias Kasidiaris odsiaduje wyrok więzienia
Założyciel Złotej Jutrzenki Ilias Kasidiaris odsiaduje wyrok więzienia
Reuters Archive
Założyciel Złotej Jutrzenki Ilias Kasidiaris odsiaduje wyrok więzieniaReuters Archive

Grecki Sąd Najwyższy wykluczył w środę skrajnie prawicową partię Spartanie z udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego - podała agencja AMNA. Tym samym sąd przychylił się do wniosków kilku innych ugrupowań, które wskazywały na powiązania Spartan ze zdelegalizowaną neonazistowską partią Złota Jutrzenka.

Sąd rozpatrzył wnioski rządzącej Nowej Demokracji i dwóch partii opozycyjnych, w których zaznaczono, że Spartanie powinni zostać wykluczeni w związku z ich powiązaniami ze Złotą Jutrzenką - pisze w środę portal eKathimerini.

Spartanie nie spełniają prawnych wymagań dla legalnego udziału w wyborach europejskich - uznał sąd. W jego ocenie partią kieruje w rzeczywistości założyciel Złotej Jutrzenki Ilias Kasidiaris, który odsiaduje wyrok więzienia za kierowanie organizacją przestępczą.

Ilias KasidiarisPANTELIS SAITAS/EPA/PAP

Sąd zdecyduje o przyszłości parlamentarzystów Spartan

Sąd zdecydował, że w wyborach 9 czerwca udział weźmie 31 spośród 46 partii. Kilkanaście ugrupowań wykluczono, ponieważ nie uiściły wymaganej opłaty w wysokości 20 tys. euro.

Sędziowie mają też podjąć decyzję w sprawie 11 parlamentarzystów wybranych z ramienia Spartan w związku z możliwym oszustwem wyborczym. Pięciu z nich obecnie zasiada w parlamencie jako posłowie niezależni.

W środę jeden z nich został zatrzymany za uderzenie w twarz innego deputowanego.

Jak wyjaśnia Reuters, przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku Spartanie nie byli znaną siłą polityczną. Sytuacja zmieniła się, gdy Kasidiaris zza krat wezwał do głosowania na tę partię.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PANTELIS SAITAS/EPA/PAP