Serbska policja poinformowała w sobotę o konieczności umieszczenia premiera Aleksandara Vuczicia i jego rodziny w "bezpiecznym miejscu". Była to reakcja na odkrycie broni ukrytej przy jednej z częstych tras przejazdu premiera. W miejscu, w którym kolumna samochodów musi mocno zwolnić.
Broń, oprócz granatnika także granaty ręczne i amunicja karabinowa, została znaleziona w zaroślach w dzielnicy Jajinci w stolicy Serbii, Belgradzie. Blisko tego miejsca znajduje się skrzyżowanie, przez które regularnie przejeżdża kolumna samochodów premiera Vuczicia, gdy ten chce odwiedzić dom swoich rodziców. Na skrzyżowaniu tym pojazdy muszą mocno zwolnić - poinformował minister spraw wewnętrznych Nebojsa Stefanović.
Aleksandar Vuczić mieszka na przedmieściach Belgradu, jednak po odkryciu ukrytego uzbrojenia został natychmiast przewieziony w "bezpieczne miejsce". - Premier jest teraz bezpieczny, tak samo jak jego rodzina. To niepokojące, że uzbrojenie znajdowało się w miejscu, w którym kolumna wioząca premiera musi zwolnić niemal do 10 kilometrów na godzinę - podkreślił Stefanović.
Minister odmówił poinformowania, dokąd Viczić został przewieziony. - To jest informacja niejawna. W każdym razie jest to bezpieczne miejsce - powtórzył.
MSZ: premier ma wielu wrogów
Jak zauważa agencja Reutera, w ostatnim czasie w Belgradzie doszło do kilku zabójstw, będących porachunkami tamtejszych organizacji przestępczych.
Z kolei szef serbskiego MSZ w wydanym oświadczeniu zwrócił uwagę, że premier ma wielu przeciwników. - Oni zawsze znajdą chętnego Serba do wykonania dla nich brudnej roboty, dlatego przeprowadzone musi zostać pełne śledztwo (w sprawie ukrytej broni - red.) i wykonawcy oraz zleceniodawcy muszą zostać zatrzymani - powiedział.
Ochrona serbskich premierów została wzmocniona po 2003 roku, gdy zamordowany został Zoran Djindjić. Prozachodni premier został zastrzelony w Belgradzie przez snajpera, ówczesnego zastępcę dowódcy Jednostki Operacji Specjalnych.
Według Reutera informacja o broni ukrytej na trasie częstych przejazdów premiera dodatkowo zwiększyła napięcie w Serbii, która mierzy się z poważnym kryzysem migracyjnym, a także pozostaje w napiętych relacjach z częścią swoich sąsiadów.
Autor: mm/tr / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 4.0 Wikipedia | Zoran Žestić