Świat

Nie żyje Gorden Kaye, legendarny Rene z serialu "Allo, Allo!"

Świat


W wieku 75 lat zmarł brytyjski aktor Gorden Kaye, najbardziej znany z roli Rene Artois w serialu "Allo Allo!". Śmierć artysty w poniedziałek potwierdził jego były agent.

75-letni Gorden Kaye umarł w poniedziałek rano w domu opieki.

Vicki Michelle, która występowała w serialu u jego boku jako Yvette, nazwała zmarłego "błyskotliwym, utalentowanym aktorem, znakomitym profesjonalistą, kochanym na całym świecie".

- Gorden Kaye był fantastycznym aktorem komediowym, a jego znakiem firmowym rola Rene Artois, która zdobyła mu miejsce w komediowym hallu sławy - powiedział Shane Allen z BBC.

Rola życia

Gorden Kaye był popularnym brytyjskim aktorem telewizyjnym i teatralnym. Karierę aktorską rozpoczął w latach 60. XX wieku, początkowo występując w wielu rolach epizodycznych i drugoplanowych.

Zagrał w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Wiele hałasu o nic" z 1984 roku, inscenizacji "Życia i śmierci króla Jana" dla brytyjskiego Teatru Telewizji. Grał też w komediowym filmie Terry’ego Gilliama "Jabberwocky" z 1977 roku oraz jego "Brasil" z 1985 - psychodelicznym filmie, nawiązującym do powieści George’a Orwella "Rok 1984" i obsypanym nagrodami.

W latach 1982-1992 grał postać, która przyniosła mu największą sławę - Rene Artois w serialu "Allo Allo!", właściciela kawiarni w okupowanej przez Niemców Francji w czasie II wojny światowej.

Jako właściciel kawiarni, która jest centrum serialowej akcji, wykonuje polecenia Ruchu Oporu, ale też niemieckich władz wojskowych, ukrywa na zapleczu brytyjskich lotników, ale również skradzione przez niemieckich oficerów dobra kultury. Przed zazdrosną żoną Edith ukrywa zaś swoje kolejne romanse z kelnerkami, Yvette, Marią, a później Mimi.

Wystąpił we wszystkich 84 odcinkach serialu, a także w jego wystawionej 1,2 tys. razy wersji teatralnej. Za tę rolę w 1986 roku nominowany był również do nagrody BAFTA.

Autobiografia aktora

W 1989 roku wydał autobiografię, w której opisał swoje doświadczenia z młodości związane z nieśmiałością, nadwagą, a także homoseksualizmem, do którego przyznał się publicznie rok wcześniej.

Ostatni raz jako aktor wystąpił w 2007 roku w swojej życiowej roli w godzinnym odcinku specjalnym, fabularno-dokumentalnym, "Powrót Allo Allo!".

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC, PAP, tvn24.pl