Gorbaczow: "Papież o stanie wojennym: słuszna decyzja"

Aktualizacja:
Gorbaczow opowiada o rozmowie z Janem Pawłem II o stanie wojennym
Gorbaczow opowiada o rozmowie z Janem Pawłem II o stanie wojennym
Dokument Ewy Ewart TVN24
Gorbaczow opowiada o rozmowie z Janem Pawłem II o stanie wojennymDokument Ewy Ewart TVN24

- Zapytałem, co Pan myśli o stanie wojennym. Papież powiedział: To była słuszna decyzja - wspomina Michaił Gorbaczow w dokumencie Ewy Ewart. W swoich publicznych wypowiedziach i pismach Jan Paweł II nigdy nie użył takich słów. Mówił za to, że "siła i powaga władzy wyraża się w dialogu, a nie w użyciu przemocy". Podkreślał, że "nie może być przelewana polska krew".

O swoich spotkaniach z Janem Pawłem II ostatni przywódca Związku Radzieckiego wspomina w dokumencie Ewy Ewart "Michaił Gorbaczow – Człowiek, który zmienił świat", który zostanie wyemitowany w TVN24 25 i 26 grudnia.

Zapytałem, co Pan myśli o stanie wojennym. Papież powiedział: "To była słuszna decyzja". Ja też tak uważam. Wszystko mogło się wydarzyć, jeżeli wokół stacjonowało tyle oddziałów naszej armii. Wiadomo, jak zaczynają się pożary w lesie. Michaił Gorbaczow o rozmowie z Janem Pawłem II

Powiedziałem papieżowi: Nie wiem, co Pan uważa, ale ja sądzę, że Polacy mieli wielkie szczęście z generałem Jaruzelskim. To człowiek honoru i oficer z zasadami, któremu, jak i innym, przyszło podjąć decyzje podyktowane interesami państwa. Michaił Gorbaczow o rozmowie z Janem Pawłem II

Jak wspomina Gorbaczow, podczas jednej z rozmów zapytał Jana Pawła II o stan wojenny.

"To była słuszna decyzja"

- Powiedziałem papieżowi: nie wiem, co Pan uważa, ale ja sądzę, że Polacy mieli wielkie szczęście z generałem Jaruzelskim. To człowiek honoru i oficer z zasadami, któremu, jak i innym, przyszło podjąć decyzje podyktowane interesami państwa.

Radziecki przywódca zapytał papieża, co myśli o stanie wojennym. - Papież powiedział: To była słuszna decyzja - wspomina Gorbaczow. Wtedy - jak twierdzi - odpowiedział papieżowi, że uważa tak samo: "Wszystko mogło się wydarzyć, jeżeli wokół stacjonowało tyle oddziałów naszej armii. Wiadomo, jak zaczynają się pożary w lesie."

- Wśród przywódców radzieckich panował nastrój, żeby nie interweniować w sprawy polskie - przyznaje Gorbaczow, który był już wtedy członkiem Biura Politycznego KPZR, ścisłego kierownictwa Związku Radzieckiego. Dodaje jednak, że "Jaruzelski musiał się jednak liczyć z uzbrojoną po zęby ogromną liczbą elitarnych oddziałów stacjonujących na granicy Polski".

Fragment Dokumentu Ewy Ewart "Michaił Gorbaczow – Człowiek, który zmienił świat"
Fragment Dokumentu Ewy Ewart "Michaił Gorbaczow – Człowiek, który zmienił świat"Dokument Ewy Ewart TVN24

"Papież był wstrząśnięty stanem wojennym"

Jak reakcję Jana Pawła II na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce wspominają jego ówcześni współpracownicy? To był dla niego ogromny wstrząs - zgodnie twierdzą.

Osobisty sekretarz papieża, obecny kardynał Stanisław Dziwisz, w swej książce "Świadectwo" napisał: "To był prawdziwy szok", a Jan Paweł II był "zaskoczony i pogrążony w bólu".

Przypominam to, co powiedziałem we wrześniu: nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny. Trzeba uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny. Jan Paweł II, 13 grudnia 1981

Pierwszy raz na temat tego, co wydarzyło się w Polsce, Jan Paweł II wypowiedział się w południe 13 grudnia 1981 r., na modlitwie Anioł Pański.

- Przypominam to, co powiedziałem we wrześniu: nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny. Trzeba uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny - mówił papież.

Podczas audiencji generalnej 16 grudnia 1981 r. mówił zaś: "Stąd moje wezwanie i prośba, którą kieruję do wszystkich synów ojczyzny: trzeba wrócić na drogę odnowy, kształtowanej metodą dialogu, przy poszanowaniu praw każdego człowieka i obywatela, przy szczególnym poszanowaniu praw człowieka pracy".

Siła i powaga władzy wyraża się w takim dialogu, a nie w użyciu przemocy. Jan Paweł II 16 grudnia 1981

Następnie papież stwierdził: "Siła i powaga władzy wyraża się w takim dialogu, a nie w użyciu przemocy".

"Michaił Gorbaczow – Człowiek, który zmienił świat"

Rozmowę z papieżem o stanie wojennym Gorbaczow wspomina w dokumencie Ewy Ewart "Michaił Gorbaczow – Człowiek, który zmienił świat".

Film oparty na wywiadzie składa się z dwóch części. W części pierwszej Gorbaczow opowiada swoją historię i ujawnia nieznane kulisy drogi na szczyt radzieckiego Olimpu. Druga część przedstawia nowe okoliczności upadku Gorbaczowa i zniszczenia radzieckiego imperium. Gorbaczow ujawnia także nowe wątki dotyczące Polski, stanu wojennego oraz kontaktów z Janem Pawłem II.

TVN24 pokaże dokument 25 grudnia oraz 26 grudnia, o godzinie 13.10.

STAN WOJENNY. 30. ROCZNICA - czytaj raport

Źródło: Dokument Ewy Ewart TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dokument Ewy Ewart TVN24