Gorbaczow straszy: to wygląda, jakby świat przygotowywał się do wojny

Amerykańskie czołgi wyjechały na poligon w Żaganiu
Amerykańskie czołgi wyjechały na poligon w Żaganiu
NATO Channel
NATO ChannelAmerykańskie czołgi na poligonie w Żaganiu

"Podczas gdy w budżetach z trudem znajdowane są środki na potrzeby socjalne obywateli, wydatki wojskowe rosną" - napisał Michaił Gorbaczow w czwartek na łamach magazynu "Times". Zdaniem ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego "politycy i wojskowi brzmią coraz bardziej wojowniczo".

"Więcej żołnierzy, czołgów, wozów opancerzonych jest przywożonych do Europy" - zwraca uwagę 85-letni Gorbaczow. "NATO i siły rosyjskie, i bronie, które zwykle rozmieszczone były daleko od siebie, zaczynają być coraz bliżej, w bezpośredniej bliskości" - zauważa.

"Wojowniczo" i "niebezpiecznie"

Zdaniem ostatniego przywódcy ZSRR wygląda to bardzo niebezpiecznie. "Politycy i przywódcy wojskowi brzmią coraz bardziej wojowniczo, a ich doktryny obronne coraz bardziej niebezpiecznie. Wtórują im komentatorzy i osoby znane z telewizji. To wszystko wygląda, jakby świat przygotowywał się do wojny" - ostrzegł.

W ostatnich tygodniach do wschodniej Europy, w tym do Polski, przybywać zaczęły oddziały amerykańskie, co stanowi największe tego typu rozmieszczenie wojsk od czasów zimnej wojny.

Z kolei Rosjanie rozmieścili na terenie obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne Iskander, o czym jako pierwsze powiadomiły na początku października 2016 roku media estońskie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow informował później, że Rosja nie może wycofać tych rakiet nie wiedząc o tym, że anulowane zostaną plany rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Wzywa ONZ do rezolucji

Laureat pokojowej nagrody Nobla zwrócił również uwagę na wzrost wydatków państw na obronność. "Podczas gdy w budżetach państwowych z trudem znajdowane są środki na potrzeby socjalne obywateli, wydatki wojskowe rosną" - napisał.

"Pieniądze bez problemu znajdywane są na zaawansowane uzbrojenie, którego siła niszczenia jest porównywalna do broni masowego rażenia; Na okręty podwodne, których pojedyncza salwa jest zdolna zdewastować pół kontynentu; Na systemy obrony rakietowej, które zmniejszają strategiczną równowagę" - wskazywał.

Michaił Gorbaczow wezwał w związku z tym Radę Bezpieczeństwa ONZ do przyjęcia rezolucji, że "wojna nuklearna jest nie do zaakceptowania i nigdy nie może się zdarzyć", a z jej inicjatywą powinni wyjść prezydenci USA i Rosji.

Autor: mm, kib / Źródło: Times, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości