Głuchoniemi bliźniacy ślepli. Dostali zgodę na eutanazję

sxc.huEutanazja jest w Belgii dozwolona za zgodą lekarzy

Po raz pierwszy na świecie lekarze zdecydowali się zezwolić na jednoczesną eutanazję bliźniaków. Dwóch głuchoniemych 45-latków z Antwerpii, na północy Belgii, zdecydowało się umrzeć razem, gdy okazało się, że tracą wzrok.

O szokującym przypadku eutanazji, do którego doszło w ubiegłym miesiącu, poinformowała niderlandzkojęzyczna, liberalna gazeta belgijska "Het Laatste Nieuws".

Nie chcieli być samotni

Dziennik podał, że mężczyźni, którzy urodzili się głusi, nie mogli znieść myśli, że wkrótce mogą również oślepnąć, co uniemożliwiłoby im komunikację ze sobą. Bliźniacy spędzili całe życie razem. Dzielili pokój w domu rodzinnym, a gdy dorośli obaj zostali szewcami. Po wyprowadzce od rodziców przenieśli się do wspólnego mieszkania. "Het Laatste Nieuws" podkreśla, że głuchota nie przeszkadzała im, by wieść szczęśliwe życie. Wszystko zaczęło się zmieniać kilka lat temu, gdy bracia zaczęli powoli tracić wzrok. - Myśl, że nie będą się mogli widzieć była dla nich nie do zniesienia - podaje dziennik.

Kontrowersyjna eutanazja

Zgodnie z belgijskim prawem eutanazja jest dozwolona, jeśli osoba pragnąca zakończyć swoje życie jest pewna swojej decyzji, a lekarz orzeknie, że cierpi ona nieznośny ból.

Belgijscy bliźniacy nie byli jednak śmiertelnie chorzy, nie cierpieli również fizycznego bólu. Jednak mimo to lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli przystali na prośbę braci. Podwójna eutanazja została przeprowadzona 14 grudnia.

Autor: mk/jaś/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości