Globalne ocieplenie coraz mniej interesujące


Ludzie coraz mniej są zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, wynika z sondażu przeprowadzonego w 54 krajach. W poniedziałek w Kopenhadze zaczyna się międzynarodowa konferencja klimatyczna poświęcona globalnemu ociepleniu.

Sondaż przeprowadzono w październiku przez firmę Nielsen i uniwersytet w Oksfordzie na próbie 27 tys. internautów. Wykazał on, że 37 proc. respondentów było "bardzo zaniepokojonych" zmianami klimatycznymi - o 4 pkt proc. mniej niż dwa lata wcześniej.

Firma Nielsen, zajmująca się monitoringiem internetu, przypisuje ten spadek spowolnieniu gospodarczemu.

Chińczycy coraz bardziej świadomi

W Stanach Zjednoczonych,które są drugim po Chinach najpoważniejszym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, odsetek osób bardzo zaniepokojonych zmianami klimatycznymi spadł z 34 do 25 proc.

W przeciwieństwie do Chin, które były jednym z niewielu państw, gdzie odsetek ten wzrósł - z 30 do 36 proc.

Najbardziej zaniepokojone zmianami klimatycznymi są państwa Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku. Na Filipinach, które we wrześniu nawiedził tajfun Ketsana, duże zaniepokojenie zadeklarowało 78 proc. ankietowanych.

Polska i sąsiedzi niezainteresowani

Najmniejsze zaniepokojenie wyrażali respondenci w Europie Wschodniej. Na końcu zestawienia znalazła się Estonia z 10 proc. bardzo zaniepokojonych.

Sondaż wykazał, że jeśli chodzi o kwestie ekologiczne, ludzi najbardziej niepokoi zanieczyszczenie powietrza i wody. Zmiany klimatyczne zajęły 3. miejsce.

Zastąpić Kioto

Globalnym ociepleniem zajmie się co najmniej setka światowych przywódców na rozpoczynającej się w poniedziałek konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Razem z naukowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych spróbują dojść do porozumienia, jak zapobiec ociepleniu klimatu na Ziemi o więcej niż dwa stopnie Celsjusza.

Taki jest cel międzynarodowych wysiłków zapoczątkowanych podpisanym w 1997 roku Protokołem z Kioto, w którym 37 uprzemysłowionych państw zobowiązało się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Konferencja w Kopenhadze ma zaowocować porozumieniem o redukcjach po roku 2012, kiedy wygasa obowiązujący od 2005 r. Protokół.

Źródło: PAP