Powołana została syryjska komisja konstytucyjna, której zadaniem będzie między innymi opracowanie projektu nowej syryjskiej ustawy zasadniczej i doprowadzenie do wyborów - poinformowali we wtorek w Genewie ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Turcji. Jak ocenił specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura, "to ogromny krok w maratonie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii".
We wspólnym oświadczeniu odczytanym po zakończeniu spotkania przez szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa stwierdzono, że praca komisji "powinna podlegać kompromisowi i konstruktywnemu zaangażowaniu".
Komisja ma liczyć 150 członków i mają w niej znaleźć się reprezentanci rządu, opozycji oraz organizacji społecznych. Pierwsze posiedzenie zaplanowane jest na początek przyszłego roku.
Komisja dla pokoju
We wtorkowym spotkaniu udział wzięli szefowie MSZ Rosji Siergiej Ławrow, Iranu Mohammad Dżawad Zarif i Turcji Mevlut Cavusoglu oraz specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.
Postanowiono między innymi o powołaniu syryjskiej komisji konstytucyjnej, której zadaniem będzie kontynuowanie procesu pokojowego w ogarniętej wojną domową Syrii, opracowanie projektu nowej ustawy zasadniczej dla Syrii i doprowadzenie do wyborów w tym kraju.
Mistura zapowiedział, że o efektach spotkania natychmiast powiadomiony zostanie sekretarz generalny ONZ oraz Rada Bezpieczeństwa, która na swoim najbliższym posiedzeniu 20 grudnia ma zająć się sprawą Syrii. - To ogromny krok w maratonie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii - dodał.
Powołanie komisji miało być głównym zadaniem ustępującego z urzędu Mistury, ale impas dotyczący jej powstania trwał od 10 miesięcy.
Wojna domowa w Syrii
Sprawa komisji była już omawiana pod koniec listopada podczas jedenastej rundy negocjacji pokojowych w sprawie Syrii prowadzonych w stolicy Kazachstanu Astanie. Wówczas rozmowy zakończyły się bez osiągnięcia postępu.
Negocjacje w Astanie rozpoczęły się z inicjatywy Moskwy na początku 2017 roku. Kazachskie MSZ zapowiedziało, że kolejna - dwunasta już - runda odbędzie się na początku lutego 2019 roku.
W negocjacjach brali udział przedstawiciele syryjskich władz oraz opozycji, a także Rosja, Iran - sojusznicy reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz wspierająca w wojnie syryjskich rebeliantów Turcja.
Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Ocenia się, że dotychczas kosztowała życie ponad 400 tysięcy ludzi, a miliony zmusiła do opuszczenia domów lub uchodźstwa.
Syryjska wojna domowa trwa od 2011 roku. Ocenia się, że dotychczas kosztowała życie ponad 400 tys. ludzi, a miliony zmusiła do opuszczenia domów lub uchodźstwa. (http://www.tvn24.pl)
Autor: ft//now / Źródło: PAP