WHO: śmierć dziesiątek dzieci w Gambii ma związek z syropami na kaszel i gorączkę

Autor:
jdw//mm
Źródło:
WHO, BBC, Guardian
Indie. Przemysł farmaceutyczny
Indie. Przemysł farmaceutycznyReuters Archive
wideo 2/6
new delhi

Śmierć kilkudziesięciu małych dzieci w Gambii z powodu ostrego uszkodzenia nerek może być związana z zanieczyszczonymi syropami na kaszel i gorączkę produkowanymi w Indiach - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia. Analiza laboratoryjna produktów potwierdziła, że syropy te zawierają toksyczne składniki.

Dochodzenie gambijskiego ministerstwa zdrowia w sprawie serii przypadków ostrego uszkodzenia nerek, które doprowadziły do śmierci 66 dzieci, rozpoczęło się w lipcu, gdy odnotowane zostały pierwsze zachorowania.

Niebezpiecznie syropy na kaszel

W środę Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ze śmiercią dzieci mogą mieć związek zanieczyszczone syropy na kaszel i gorączkę produkowane przez indyjską firmę Maiden Pharmaceuticals. Wydano w związku z tym ostrzeżenie w sprawie łącznie czterech syropów.

- Zostały one potencjalnie powiązane z ostrymi uszkodzeniami nerek i 66 zgonami wśród dzieci - przekazał w środę Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. - Śmierć tak młodych osób złamała serca ich rodzinom - dodał i zapewnił, że prowadzone są dalsze badania we współpracy z producentem syropów oraz z indyjskimi władzami.

Alert WHO 

WHO ostrzegła, że nie można wykluczyć, iż zanieczyszczone syropy trafiły do dystrybucji również w innych państwach niż Gambia, a ich globalna dostępność "jest możliwa".

"Analiza laboratoryjna próbek każdego z tych czterech produktów potwierdza, że zawierają one niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i etylenowego jako substancji zanieczyszczających. Do tej pory te cztery produkty zostały zidentyfikowane w Gambii, ale mogły zostać rozprowadzone drogami nieformalnymi do innych krajów lub regionów" - napisano w środę na stronie WHO. 

Spożycie każdego z wykrytych w syropie toksycznych składników, zarówno glikolu dietylenowego, jak i etylenowego, może skutkować śmiercią. Pozostałe skutki ich spożycia to: ból brzucha, wymioty, biegunka, niemożność oddania moczu, bóle głowy, zmiana stanu psychicznego, a także ostre uszkodzenie nerek. 

"Produkty niespełniające norm, o których mowa w niniejszym ostrzeżeniu, są niebezpieczne, a ich stosowanie, zwłaszcza u dzieci, może spowodować poważne obrażenia lub śmierć" - podkreślono w alercie. 

ZOBACZ TEŻ: Do 2040 roku przewlekła choroba nerek będzie piątą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie

Władze zbierają syropy

W alercie Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się także z prośbą do wszystkich krajowych władz regulacyjnych i zdrowotnych o natychmiastowe powiadamianie jej w przypadku wykrycia tych produktów na terenie ich krajów. 

W czwartek władze Gambii rozpoczęły zbieranie syropów zawierających toksyczne substancje z gospodarstw domowych w dwóch regionach kraju.

ZOBACZ TEŻ: Firma farmaceutyczna winna śmierci setek osób. Jest wyrok sądu

Autor:jdw//mm

Źródło: WHO, BBC, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości