TVN24 Biznes | Ze świata

Firma farmaceutyczna winna śmierci setek osób. Jest wyrok sądu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Firma farmaceutyczna Servier została uznana za winną śmierci i wprowadzania w błąd w sprawie przepisywanego na odchudzanie leku Mediator – zdecydował sąd w Paryżu. Przedsiębiorstwo zostało ukarane grzywną w wysokości 2,7 miliona euro. Servier analizuje wyrok i w najbliższych dniach ma podjąć decyzje w sprawie ewentualnych dalszych działań.

Francuskie ministerstwo zdrowia ocenia, że z powodu problemów z zastawkami serca wywołanych przez preparat zmarło co najmniej 500 osób. Opracowany jako lek przeciwko cukrzycy Mediator był przepisywany później jako środek odchudzający na pohamowanie apetytu.

Mediator został wycofany z użycia we Francji w 2009 roku, po dekadzie od czasu, gdy zaczęto zgłaszać związane z nim niebezpieczne skutki uboczne. Lek był na rynku przez 33 lata. - Pomimo wieloletniej świadomości ryzyka nigdy nie podjęto znaczących działań, przez co celowo wprowadzano w błąd (konsumentów leku – red.) – podkreśliła sędzia Sylvie Daunis, odczytując sentencję wyroku przeciwko firmie.

Firma farmaceutyczna Servier została uznana w sądzie karnym za winną "nieumyślnego spowodowania śmierci" oraz "poważnego oszustwa". Jedyny żyjący członek zarządu firmy oskarżony o udział w oszustwie, Jean-Philippe Seta, został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu.

Koncern farmaceutyczny ma zapłacić 2,7 mln euro grzywny. Karę 303 tys. euro nałożono na Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) za "poważne zaniechania w prowadzeniu swojej misji polityki zdrowotnej".

Przedstawiciele Servier poinformowali w oświadczeniu, że analizują wyrok i w najbliższych dniach zdecydują o tym, jakie działania podejmą – podała Agencja Reutera.

Roszczenia poszkodowanych

Agencja AFP wskazała, że cywilne roszczenia 6,5 tys. poszkodowanych w tej sprawie opiewają na miliard euro, w tym ponad 450 mln euro, których domagają się kasy chorych refundujące zakup Mediatora. Koncern już wypłacił odszkodowania części ofiar leku lub ich rodzinom. Według danych podawanych przez Servier kwota wypłaconych odszkodowań przekroczyła 177 mln euro.

Według mediów, "to jeden z największych skandali medycznych w historii Francji". Jak pisze Associated Press, między 1997 a 2004 rokiem koncern wycofał lek z rynku szwajcarskiego, hiszpańskiego i włoskiego po wątpliwościach dotyczących efektów ubocznych formułowanych przez władze medyczne tych państw.

Skomplikowany proces toczył się od września 2019 roku do lipca 2020 roku, pracowało przy nim blisko 400 prawników. Adwokaci firmy Servier wnosili o uniewinnienie, argumentując, że firma nie była świadoma ryzyka związanego z przyjmowaniem preparatu i nigdy nie uważała go za lek na odchudzanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty images

Pozostałe wiadomości