Gambia opuszcza brytyjską Wspólnotę Narodów

Wikipedia CC BY - 3.0 | Henryk Kotowski.Gambia jest małym państwem, liczącym 1,7 mln ludności

Gambia zapowiedziała, że opuści brytyjską Wspólnotę Narodów, do której dołączyła 48 lat temu. Zrzeszenie 54 państw, do którego należy Wielka Brytania i w większości jej byłe terytoria, nazwała "instytucją neokolonializmu".

Wyjście z Commonwealthu został ogłoszone w państwowej telewizji. Nie wiadomo jednak, jakie konkretnie powody skłoniły afrykańskie państwo do takiej decyzji. - Rząd wycofał członkostwo we Wspólnocie i zdecydował, że Gambia nigdy nie będzie częścią neokolonialnej instytucji - podano w oświadczeniu. Być może winne są napięcia pomiędzy Wielką Brytanią a prezydentem Gambii Yahyą Jammejem, który przejął władzę w 1994 roku w wyniku zamachu stanu i należy do przywódców o dyktatorskich zapędach.

"Bardzo żałujemy"

Gambia należała do Commonwealthu od 1965 roku, gdy odzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Jest popularnym celem turystycznym dla brytyjskich turystów. Brytyjczycy skomentowali sprawę sucho. - Decyzje na temat członkostwa we Wspólnocie należą do rządów państw członkowskich. Żałujemy bardzo, że Gambia zdecydowała się opuścić Wspólnotę - powiedział rzecznik Foreign Office.

Autor: /jk / Źródło: BBC, guardian.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY - 3.0 | Henryk Kotowski.

Raporty:
Pozostałe wiadomości