Szef francuskiego MSZ o sojuszu USA, Australii i Wielkiej Brytanii. "Poważny kryzys" 

Autor:
mjz,
karol
Źródło:
PAP

Dzień po wezwaniu ambasadorów Francji z USA i Australii na konsultacje, minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał odwołanie kontraktu na dostawę francuskich łodzi podwodnych do Australii "poważnym kryzysem". Zachowanie partnerów Francji określił jako kłamliwe.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Le Drian mówił w sobotę w stacji France 2 o "poważnym kryzysie" spowodowanym storpedowaniem przez Australię i USA "kontraktu stulecia" na dostawę francuskich okrętów podwodnych, potępiając "kłamstwo (...), dwulicowość (...), poważne naruszenie zaufania i pogardę" ze strony sojuszników Francji.

Le Drian: istnieje między nami poważny kryzys

Le Drian uzasadnił wezwanie na konsultacje ambasadorów Francji w Canberze i Waszyngtonie tym, że "istnieje między nami poważny kryzys". Wezwanie nastąpiło w związku z umową zawartą między Waszyngtonem, Canberrą i Londynem, która doprowadziła do zerwania wartego 40 miliardów dolarów kontraktu z Paryżem .

Wezwanie na konsultacje ambasadora Francji w Londynie uznano jednak za niepotrzebne. - Znamy ich stały oportunizm – dodał ironicznie Le Drian.

Minister ocenił też, że "to, co się właśnie wydarzyło", zaważy na zdefiniowaniu nowej koncepcji strategicznej NATO.

Le Drian poinformował również, że prezydent Emmanuel Macron nie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na temat kontraktu.

Reakcje Waszyngtonu i Canbery

Po wezwaniu swoich mabasadorów przez Francję rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył, że "Francja jest ważnym partnerem i naszym najstarszym sojusznikiem, dlatego przywiązujemy najwyższą wagę do naszych relacji". Dodał, że Waszyngton ma nadzieję kontynuować dyskusję na ten temat w najbliższych dniach, w tym podczas spotkania Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.

Wcześniej urzędnik Białego Domu cytowany przez agencję Reuters przekazał natomiast, że Stany Zjednoczone ubolewały nad decyzją Francji i powiedział, że Waszyngton był w bliskim kontakcie z Paryżem w tej sprawie. Dodał, że USA będą zaangażowane w nadchodzących dniach, aby rozwiązać nieporozumienia z Francją.

Rzecznik australijskiego resortu dyplomacji wydał natomiast oświadczenie w tej sprawie. - Z żalem odnotowujemy decyzję Francji o odwołaniu swojego ambasadora w Australii - przyznał.

- Australia ceni sobie relacje z Francją. Z niecierpliwością czekamy na ponowne nawiązanie współpracy z Francją w wielu kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, opartych na wspólnych wartościach - dodał.

W ramach nowego trójstronnego paktu nastawionego na współpracę obronną Australia ma zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym oparte na amerykańskiej i brytyjskiej technologii. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt z koncernem Naval Group na dostawę francuskich okrętów podwodnych.

Autor:mjz, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości