"Naszym obowiązkiem jest wiedzieć wszystko, aby móc powiedzieć wszystko"

Źródło:
PAP

- Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dodał, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

Macron wziął udział w inauguracji - po pracach renowacyjnych - pomnika Ściana Nazwisk w paryskim Muzeum Pamięci Szoah. Na pomniku wyryto nazwiska i daty urodzenia około 76 tys. Żydów deportowanych z Francji podczas II wojny światowej.

Premier Edouard Philippe jest w poniedziałek w Polsce i bierze udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Naszym obowiązkiem jest wiedzieć wszystko"

W przemówieniu na uroczystości ponownego odsłonięcia pomnika Macron apelował o zachowanie pamięci o Zagładzie i kontynuowanie badań naukowych nad Holokaustem. - Naszym obowiązkiem jest wiedzieć wszystko, aby móc powiedzieć wszystko, by niczego nie zapomnieć – podkreślał francuski prezydent, przywołując obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbywające się dziś w Polsce.

- Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich, naszej Republiki – mówił Macron. Francuski prezydent dodał, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

- Deportowani z Francji Żydzi i wywożeni do obozów, tu odnajdują pamięć i swoją wieczność - mówił Macron, cytując słowa ocalałej z Holokaustu Simone Veil, że "najgorsze wciąż może się powtórzyć". - Aby tak się nie stało, musimy zachować pamięć – podkreślał.

Odnowiony pomnik "Ściana Nazwisk"

Składający się z trzech kamiennych tablic pomnik Ściana Nazwisk został odsłonięty w styczniu 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Jacquesa Chiraca i Simone Veil, nieżyjącą już francuską polityk i działaczkę społeczną. Renowację pomnika rozpoczęto w maju 2009 roku, dodając 175 brakujących nazwisk, a także dokonując korekt w nazwiskach i datach urodzenia ofiar.

Macron, który już dwukrotnie odwiedził Ścianę Nazwisk - raz jako kandydat na prezydenta w kwietniu 2017 roku, a po raz drugi jako głowa państwa w lutym 2019 roku - przybył na uroczystość wraz z mer Paryża Anne Hidalgo.

W księdze gości francuski prezydent wpisał: "Jesteśmy tu, aby pamiętać. Aby przywoływać Historię".

Podczas uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika obecni byli m.in. były prezydent Nicolas Sarkozy i małżonkowie Serge i Beate Klarsfeld, którzy przez całe życie walczyli o zachowanie pamięci o Szoah, dokumentując deportacje Żydów z terenów Francji, m.in. słynnej obławy Vel d’Hiv z 1942 roku.

Źródło: PAP

Autorka/Autor:pp/adso